Данський Гельсінгер – місто колишніх митників і живого Гамлета
У данського міста Helsingør при перекладі зявляється добра кількість назв: Гельсінгер, Хельсінгер, Гельсингер, Хельсингер, а ще є англійська традиція цієї назви Elsinore, а тому зустрічається назва Ельсінор. До столиці 45 хвилин по квитку на великий Копенгаген. Назва ж походить від кореня Hals, що означає вузька протока. Тут дійсно найвужче місце протоки Ересунд між данським містом Гельсінгер-Хельсінгер і шведським Хельсинборгом, хоча останнє місто теж колись було данським. З кожного берега добре видно сусідню країну.
Данія — найдавніше королівство у світі, а за данськими легендами сам Гельсінгер дуже древній – з’явився ледь не за мамонтів – до народження Христа. Згідно з історичними документами датою заснування Гельсінгера слід вважати початок ХV століття, коли датський король Ерік Померанський побудував на березі протоки Ересунд замок Кроген, згодом перейменований в Кронборг.
Із суден, що проходили протоку стягувалося мито. Золото потекло в казну потоком – мито приносила більше половини державних доходів, а місто стало процвітати і придбало таку популярність в Європі, яка не снилася Копенгагену. Подекуди навіть наївно вважали, що Ельсінор – столиця Данії.
Перший переклад «Гамлета» на данську був зроблений аж через два століття після її появи. Данці знати не знали, що в їх Хельсінгері жив шекспірівський герой. Натомість не одне покоління датчан зросло на легендах про гіганта Хольгера. Він, як точно повідомив у середині ХІХ століття Ганс Християн Андерсен спить у Кронборзі. «У його глибокому, похмурому підземеллі, куди ніхто не заглядає, сидить Хольгер Датчанин … Він спить і бачить уві сні все, що робиться в Данії … Він ще може поки спати спокійно: Данії не загрожує ніяка серйозна небезпека. А настане ця грізна хвилина – старий Хольгер Датчанин прокинуться … вийде на волю і так вдарить мечем, що грім пролунає по всьому світу».
Казки казками, а в середині девятнадцятого століття на єдиному шляху з Балтійського в Північне море і назад мито на міжнародному рівні було скасоване. Хельсонгору загрожувало зубожіння. «І от питання – бути чи не бути. У чому більше гідності: скоритись ударам долі і лягти під стріли чи опором зустріти чорні хвилі нещасть – і тим спинити їх?». Не знаю чи саме ці рядки Шекспіра згадали жителі, але Гамлет, а не Хольгер врятував врятував місто. Жителі почали активно розкручувати «замок Гамлета» і сюди потяглися «прочани». У 1926 році навіть «знайшли» могилу Гамлета – за кілометр від Кронборга у паркові палацу Марієнлюст до 500-річчя міста встановили великий гранітний камінь у вигляді надгробку. Зараз щороку у місті буває до 300000 тисяч туристів, які прямо від вокзалу спішать у замок. А даремно – у Гельсинорі є що подивитися і окрім замку.
Вузькою протокою безперервно кожних 20 хвилин сновигають пароми до шведського Хельсінгборгу. У захищеній від моря і вітру гавані стоять численні яхти. Саме тут розумієш, що Данія історично була великою морською державою. Зараз це якось призабули … Її змінили на морських просторах інші держави. А починалися великі географічні відкриття тут. Нічого дивного, бо замість памятника комусь сильному і суворому, рибалці чи мореплавцю навпроти замку сидить блискучий герой. Я не знаю, як буде русалонька чоловічого роду, але саме він – данською підписано Han – сидить на пірсі.
Середньовічними кварталами зі старим фахверком хочеться бродити годинами. Церква святої Марії Sankt Mariæ Kirke монастиря кармеліток Karmeliterklostret, одна з двох добре збережених старовинних церков міста. Її будівництво відносять до XV століття. У місті багато жителів було з Німеччини, а тому вони побудували свою парафіяльну церкву, яка зберегла назву «німецької».
Skt. Olai’s Kirke також із середини XVI століття. Відрізнити їх просто. Св. Олафа має високий шпиль, який місцеві жителі називають «Діва Гельсінгеру».
Контраст між життям у данській столиці та недалекою провінцією також існує – тут ще казковіше.
Бути чи не бути мандроголіком – оце питання.
Сергій Щербій – текст і фото