Фортеця Хай-Нехай Haj Nehaj

Фортеця із назвою Хай-Нехай мала б бути в Україні. Мені, здавалося, принцип «хай, якось воно буде» суто український. Виявляється ще й чорногорський. Фортеця знаходиться на півдні чорногорського узбережжя біля міст Сутоморе і Бар. Вона височіє на однойменній горі висотою 230 м і добре помітна з головної Адріатичної магістралі, але важкодоступна.

Я так і не знайшов часу, а вірніше вказівників, як до неї добратися, про що й досі жалкую. Назва фортеці Хай-Нехай походить від слова “hajati” – це і турбуватися, і боятися. Тобто “Турбуйся – Не турбуйся” або “Бійся, не бійся”, а причина в тому, що північно-західна сторона фортеці легкодоступна ворогам на відміну від трьох інших сторін, які оточені неприступними стінами і високими стрімкими урвищами. От до воріт з цього боку й веде невелика стежка.

Як і більшість фортець на нинішньому чорногорському узбережжі фортеця Хай-Нехай була побудована в XV-XVI століттях венеціанцями, а перша письмова згадка про неї датується 1542 роком. Якщо вірити книгам, гарнізон фортеці складався всього з двох солдатів і одного артилериста, однак сама фортеця була розрахована на 9 сотень люду, які збиралися в разі небезпеки. Фортецю встигли захопити турки, а в XIX столітті була відбита чорногорцями.

Посередині фортеці залишилися руїни церкви Святого Дмитра й цистерни для води.
Я не знайшов у свій час, як туди потрапити, проте зараз інфо вже є. Дістатися до фортеці можна тільки пішки. У містечку Заградже можна залишити автомобіль на стоянці. До фортеці веде кілька невеликих стежок, але без покажчиків. Напевно, звідти відкривається незабутній вид на Адріатичне море та гори. Хай вам щастить.

Текст і фото Сергія Щербія.

PS. Пізніше ми все ж побували у фортеці Хай-Нехай. До неї веде маркований гірський маршрут від міста Сутоморе. Дорога до фортеці займає близько години. Далі фото Романа Маленкова.