Фортеця Лесендро в Чорногорії на Скадарському озері була зведена аж у XVIII столітті й служила для захисту від нападів турків,одночасно забезпечуючи безпечну торгівлю і риболовлю на озері.
У минулому Лесендро розташовувалася на невеликому витягнутому острові, який називали «ключем від Скадарського озера». Напевно, будівництва дамби з автомобільною дорогою і залізницею, що перетворили острів на півострів знищили красу острова в гирлі ріки.
Вважається, що цю фортецю заснував філософ, поет і владика Петро II Нєґош-Петрович у 1832 році, хоча не віриться, що в такому місці до цього не існувало оборонної споруди. У 1843 році турки захопили фортецю з гарнізоном у 20 чоловік, користуючись тим, що владика Петро допомагав Герцеговині. Коли він повернувся разом з військом, то безуспішно намагався відбити фортецю, обстрілюючи її артилерією з мису на східному березі озера. Владика Петро неодноразово намагався отримати назад своє дідтище і військовим, і дипломатичним шляхом. Звідси навіть пішла чорногорська приказка «Страждає, як Владика через Лесендро». Чорногорія повернула собі фортецю Лесендро тільки 1878 року, коли її будівничого вже давно не було серед живих, після чергової вдалої для себе війни з турками, одночасно з містами Бар, Улцинь, Нікшич, Жабляк, Црноєвіча і ін.
Хочете помилуватися Скадарським озером – не проминіть фортецю владики Петра.
Текст і фото Сергія Щербія.
Далі фото Романа Маленкова.