Прежмер Prejmer. Румунія. Найпотужніша церква-замок

Румунська biserica fortificata перекладається як укріплена (фортифікована) церква. Але, на мою думку, такий переклад неправильний, адже більшість трансільванських укріплених церков – це справжнісінькі замки, які важко порівняти із укріпленими церквами інших країн. Від замку вони відрізняються лише тим, що всередині стоїть церква, а не будинок-палац феодала. Німецькі колоністи, які заселили Трансільванію просто не  мали власних феодалів, тому у їхніх замках стояли церкви. Будемо називати їх церквами-замками – так буде коректніше.

ПРИЄДНУЙТЕСЬ! НАШ ТУР У ТРАНСІЛЬВАНІЮ

Укріплену церкву у Прежмері важко порівняти з більшістю інших укріплених церков. Це не церква – це потужна фортеця, яка оберігала від ворогів усе село.

Загалом у Трансільванії більше сотні церков-замків. Сім із них є об’єктами Світової спадщини ЮНЕСКО, зокрема і євангельська церква у комуні (румунський аналог об’єднаної територіальної громади). Прежмер, яку збудували у 13 столітті.

Будівництво церкви-замку у Прежмері розпочали тевтонські рицарі, запрошені на південний схід Угорського королівства королем Анрашем ІІ, для оборони від регіону від половців. Німецькою мовою це село називалась Тартлау, а регіон – Бурцеланд. Для будівництва використали зручну ділянку, на якій раніше стояла романська базиліка.

Браму фортеці захищає своєрідний великий барбакан, в якому теж багато житлових та господарських приміщень

У фортецю веде 30-метровий хідник, який міг стати пасткою для нападників

Церква постала у формі грецького хреста, типового для тевтонців. Стиль церкви називають буржуазною готикою, і вперше його використали монахи цистеріанці в монастирі Кирца Cârţa, руїни якого збереглися неподалік від Сібіу.

Розуміючи реальну силу тевтонського ордена, який розростався й захоплював все нові землі на схід, угорський король позбавив рицарів права власності на землю, й у 1225 році наказав залишити Трансільванію. На їх місце були запрошені інші німці – рудокопи із долини Мозеля. Так почалася масова німецька колонізація території, а усіх німців почали називати трансільванськими саксами, хоч прибульців із Саксонії було зовсім небагато. Німці розбудували сім великих міст, на базі яких створили союз, названий Семиграддям. 

Зсередини фортеця нагадує грунтову стіну із сотнями багатоярусних пташиних гнізд

Готична євангельська церква – основа фортеці

Тевтонська церква у Прежмері із часом перетворилася на потужну фортецю. Її обнесли по колу кількома рядами високих і товстих мурів із баштами. В самій фортеці було збудоване дивовижне житло, яке нині назвали б багатоквартирним будинком. Це величезна кількість, розташованих у 3-5 поверхів, дрібних кімнат-камер, в яких, під час ворожих нападів, мешкало все село. Номер камери відповідав номеру будинку в селі. Тут були і хліви, майстерні, школа. Над житлами, по колу простягалася оборонна галеререя. Браму захостили додатковим укріпленням (щось типу барбакану), в якому теж були житлові кімнати. Уявіть собі – усе це збереглося до нашого часу й перебуває у відмінному стані. Це, імовірно, найпотужніша укріплена церква Європи. Церква-замок Прежмер, яку німці ще й досі називають Тартлау.

Прежмер розташований трохи північніше Брашова. Церква-замок, якою нині опікується одна родина, стоїть у центрі села, і знайти її дуже легко. Вхідний квиток коштує 15 лей.

Текст та фото Романа Маленкова

ПРИЄДНУЙТЕСЬ! НАШ ТУР У ТРАНСІЛЬВАНІЮ

Більше фото Прежмера у галереї

45.724923, 25.774030 Дивитись на мапі Google Maps