Для туристів Стара Любовня Stará Ľubovňa – то в першу чергу замок, та ще й який замок – могутня гірська твердиня, яка здіймається над усією округою на вапняковій скелі висотою 548 метрів. Неймовірна башта донжон, з якої і починався замок castrum Liblou, була зведена польським князем Болеславом близько 1280 року, а перша згадка датується 1292 роком. Замок мав охороняти важливий торгівельний шлях до Польщі із Угорщини. Хоча частина науковців стверджує, що ініціатива будівництва замку належала угорському королю Каролю Роберту Анжуйському.
Якщо поляки і будували замок в Старій Любовні, то швидко втратили владу над ним – вже з початку 14 століття його розбудовували і зміцнювали представники угорської шляхти – Омодеї та Другети, а місто Любовня в історичну область Спиш – спільний регіон для різних етносів: словаків, поляків, угорців, німців і українців також.
У 1412 році угорський король Жигимонд передав Стару Любовню та ще 13 спиських містечок Польщі. Добровільно віддав, кажуть, за борги. І був замок польським аж до 1772 року – до поділу Польщі. По тому він знову увійшов до складу угорського королівства, вже у складі Австро-Угорщини.
154 роки власниками Любовнянського граду були польські магнати Любомирські (1591-1745). Неодноразово вони перебудовували замок – його форми змінювались із готичних на ренесансні, а потім на барокові. Із поверненням у Любовню угорської влади твердиня почала занепадати. Нові власники, в тому числі й польські магнати Замойські, не обтяжували себе ремонтом замкових будівель. Лише у 1971 році, вже за Чехословаччини, почалися архітектурні та археологічні дослідження, з метою відновлення замку.
Нині замок у Старій Любовні – повноцінний туристичний об’єкт, хоча відновлювальні роботи тривають і нині. Тут облаштовано цікавенний музей, можна піднятися на вершечок вежі-донжону – звідти відкривається неймовірний краєвид навколишніх Татр.
Поряд із замком працює скансен – невеликий, але дуже цікавий. Тут представлені об’єкти словацького села, зокрема і житла українців, які й нині мешкають у Спишу. Головним храмом скансену є українська греко-католицька церква Архангела Михаїла. Її звели у другій половині 18 століття в селі Матисова. У скансен її перевезли у 1975 році.
Замок у Старій Любовні я б відніс до обов’язкових об’єктів для відвідання у Словаччині. Він складається із кількох різнорівневих дворів, які зводились у різний час. Мури, башти, корпуси, палаци феодалів – усе зведене в різних стилях, на тлі казкової гірської природи… Це потрібно побачити.
Текст та фото Романа Маленкова.
Скансен у Старій Любовні біля замку. На останньому фото українська греко-католицька церква Архангела Михаїла.