Трогір Trogir

Старе місто на острові посеред води хоч давній Париж, хоч Кам’янець, хоч німецький Любек, а хоч і хорватський Трогір Trogir – це завжди гарантія естетичного задоволення.

Щодо міста в Далмації не можна не згадати його грецької назви Tragurion, тому що засноване воно саме грецькими колоністами. Чи не правда щось близьке до грецького слова tragoedia трагедія. І назва міста й вид мистецтва походять від грецького слова цап-козел. Історія міста – це точно не комедія. Здається, на цьому клаптику суходолу між материком і островом Ciovo довжиною 550 метрів і вдвічі меншим за шириною побували всі.

Місто успішно розвивалося, але в римський період Tragurium опинилося в тіні близької та процвітаючої столиці провінції Далмація міста Salona. Імператор Діоклетіан, який народився в Салоні, побудував поруч з рідним містом собі палацик, що став ядром сучасного міста Спліт. З імператором=богом не конкурують. Як і вся Далмація, Трогір став частиною Візантійської імперії у 5 столітті. Трохи допомогли слов’яни й авари, що зруйнували столицю, а її мешканці змушені були ховалися в Трогірі. Близько 814 року Карл Великий завоював місто. У 10 столітті місто стало частиною держави хорватів, а згодом – Угорського королівства. У XII столітті Трогір піддався руйнівному набігу сарацинів, які змусили городян залишити місто та сховатися в Спліті. А 1241 році тут у Трогірі сховався король Бела IV від монголів. Важко сказати, як склалася б доля міста, яке вже монголи взяли в облогу, якби не їх раптовий і загадковий відступ у 1242 році з Європи. У XV столітті Венеція відвоювала місто в Угорщини аж на 4 століття. Далі настала епоха Австро-Угорщини з маленькою перервою на Наполеона. Потім Італія, Югославія і Хорватія.
Старий центр Трогіра, частково оточений стінами, зі збереженим замком, будинками та палацами романськими, готичними і ренесансними включений в список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У місті гордяться, що перша аптека в Європі, була відкрита в Трогірі в 1271 році.
Головний вхід у місто з материка йде по короткому мосту через канал. Пройшовши північні ворота, які вінчає скульптура XV століття покровителя Трогіра і першого міського єпископа а Івана (Іоанна) Трогірского, опиняєшся в лабіринті вулиць. Характерні для Адріатики кам’яні будинки здебільшого неоштукатурені.


Якщо після входу повернути ліворуч, то через кілька метрів можна потрапити до головної площі старого міста зі ще однією «святою» назвою – папи Іоанна Павла II Trg Ivana Pavla II. Раніше на цьому місці знаходився римський форум.

 

Що подивитися в Трогірі на площі папи? Cipiko Palace належав одній з найбагатших і шанованих сімей Трогіра з готичним фасадом і великою кількість барельєфів. Поряд розташований головний кафедральний собор Трогіра – Собор Святого Лаврентія (Лавро) Katedrala sv. Lovre. Як і більшість європейських соборів, збудований з XIII по XVI ст він поєднав у собі риси різних архітектурних стилів. Романський портал – справжній витвір мистецтва, створений скульптором Радованом у 1240 році. 47-метрова дзвіниця теж непогана.

Тут же на площі розташовані:
– палаццо Коммунале XV столітті Gradska palača з арками, балюстрадою, а також кам’яними гербами,
– церква Святого Себастьяна Crkva sv. Sebastijana з вежею з годинником, побудована в 1476 році на честь позбавлення Трогіра від чуми,
– велика міська ложа 1471 року – крита галерея, яка підтримується шістьма колонами. Loža була місцем зборів жителів, суду, бенкетів і ярмарок.

Інша стара церква святого Миколая була побудована біля південної стіни Трогіра в 1064 році завдяки зусиллям покровителя і єпископа міста Іоанна Трогірського поруч зі ще одними міськими воротами – південними. Церква і монастир Св. Домініка XIII столітті розташовані прямо на набережній, в оточенні пальм.

На заході старого міста розташована фортеця (форт) Камерленго Kaštel Kamerlengo, зведена венеціанцями в XV столітті для захисту морського каналу та доступу до порту. Назва фортеці походить від латинського Camerarius, що означає «казначейський фінансовий клерк». Саме тут сплачувалося мито торговцями при вході в бухту. Тут розміщувалася резиденція венеціанського намісника, житлові будинки, каплиця і колодязь з питною водою.

Товста башта Святого Марка була побудована в XV столітті й теж колись була частиною фортеці Камерленго. Вона обороняла каналу між островом і материком.

«̶Т̶р̶о̶г̶і̶р̶ Кварт – це найвеличніше місто, яке коли-небудь було чи буде». Трогір двічі стає торговою гаванню Кварта у «Грі престолів». У серіалі саме тут чаклуни Кварту вкрали драконів Деєнеріс, і вона знайшла своїх охоронців мертвими. Насправді дуже важко, як на мій погляд, знайти фрагменти міста в серіалі. Може вам це вдасться.

Текст і фото Сергія Щербія