В Рогатині народилася Настя Лісовська – майбутня Роксолана. Пам’ятник легендарній дружині султана стоїть на центральній площі міста. Зовсім поряд оборонна церква Різдва Богородиці, зведена чи то в ХІІ чи то XIV столітті (науковці не знаходять консенсусу в цьому питанні), а з іншого боку готично-ренесансний собор XV – XVІ століть. Але не Роксолана й не муровані храми найцінніші туристичні атракції Рогатина. Головним скарбом міста є дерев’яний храм Святого Духа, розташований на старовинному цвинтарі, на вулиці Роксолани.
Ось що пише про церкву Святого Духа сайт “Дерев’яні церкви Західної України”:
Вперше священик передміської церкви на Новому Місті згадується у документах 1564 р. Існуюча, одна з найстаріших в Україні деревяна церква часто датувалася по різному – ХІІ ст, 1481 р., 1562 р., 1567 р.
Останньо в науковій літературі утвердилася дата, відчитана на внутрішній північній стіні нави мистецтвознавцем Володимиром Вуйциком – 1598 рік.
У 1650 р. стараннями церковного братства в храмі встановлено прекрасний ренесансовий іконостас, що є однією з найцінніших памяток українського мистецтва. Якийсь ремонт церкви здійснено 1675 року.
Церква ремонтована у 1895 р. Нагляд за її реставрацією здійснював львівський архітектор Михайло Ковальчук. Реставрацію іконостаса 1895 р. здійснив маляр Юліан Маркевич. Ще перед тим, у 1885 р, іконостас експонувався на археологічній виставці у Львові.
Невелику перебудову зі зміною форми маківки нави та форми даху вівтаря здійснено на початку ХХ ст. Гонтові дахи церкви ремонтовано у 1941 та 1949 рр. У 1980-1982 рр. здійснено реставрацію церкви під керівництвом архітектора Івана Могитича.
Іконостас реставрований у 1980-1981 рр. З 1983 р. у церкві відкрито філію Івано-Франківського художнього музею.
ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян “Храми Рогатинщини”. Львів-2004. – 248 с.
Церква Зішестя Святого Духа
Ще у ХІХ столітті священик церкви Святого Духа, Іполит Дзерович, на північній стіні центральної нави знайшов напис, який зазначав роком побудови храму 1598-й. Нині науковці ставлять під сумнів таке датування, вказуючи періодом побудови першу половину ХVII століття. Але в будь якому випадку храм Святого Духа у Рогатині є одним із найстаріших дерев’яних храмів України.
Згідно із місцевою легендою батько Насті Лісовської, Гаврило, був священиком у церкві Святого Духа, а сама Настя дуже часто ходила молитись сюди. Але ж Роксолана померла у 1558 році, тому навіть, якщо прийняти за рік побудови храму 1598-й, то все рівно ніяк не могла вона молитись саме у цій церкві.
Костьол Святого Миколая
Майже відразу після будівництва при Святодухівській церкві було створено церковне братство, на кошти якого у 1650 році виготовили прекрасний п’ятиярусний іконостас. Нині цей витвір барокового мистецтва входить у трійку найстаріших іконостасів України. Його оцінили не зараз – вже у ХІХ столітті іконостас вважався неабияким мистецьким витвором, тому на його реставрацію виділили кошти, а здійснив її відомий художник та реставратор Юліан Макаревич, після чого повіз його на археолого-етнографічну виставку у Львів. Було це у 1885 році.
У 1895 році відбувалася реставрація храму, на яку 2 тисячі злотих виділив Галицький сейм. А на початку ХХ століття робили ремонт даху, під час якого було дещо змінено форми верхів.
1999 року замінили гонтове перекриття храму, а ще через п’ять років Святодухівська церква увійшла до музейного комплексу міста Рогатин, який є філіалом Івано-Франківської художньої галереї.
Текст та фото Романа Маленкова, Сергія Щербія
Церква Різдва Богородиці