Рогатин. Церква Святого Духа

В Рогатині народилася Настя Лісовська – майбутня Роксолана. Пам’ятник легендарній дружині султана стоїть на центральній площі міста. Зовсім поряд оборонна церква Різдва Богородиці, зведена чи то в ХІІ чи то XIV столітті (науковці не знаходять консенсусу в цьому питанні), а з іншого боку готично-ренесансний собор XV – XVІ століть. Але не Роксолана й не муровані храми найцінніші туристичні атракції Рогатина. Головним скарбом міста є дерев’яний храм Святого Духа, розташований на старовинному цвинтарі, на вулиці Роксолани.

Церква Зішестя Святого Духа

Ще у ХІХ столітті священик церкви Святого Духа, Іполит Дзерович, на північній стіні центральної нави знайшов напис, який зазначав роком побудови храму 1598-й. Нині науковці ставлять під сумнів таке датування, вказуючи періодом побудови першу половину ХVII століття. Але в будь якому випадку храм Святого Духа у Рогатині є одним із найстаріших дерев’яних храмів України.

Згідно із місцевою легендою батько Насті Лісовської, Гаврило, був священиком у церкві Святого Духа, а сама Настя дуже часто ходила молитись сюди. Але ж Роксолана померла у 1558 році, тому навіть, якщо прийняти за рік побудови храму 1598-й, то все рівно ніяк не могла вона молитись саме у цій церкві.

Костьол Святого Миколая

Майже відразу після будівництва при Святодухівській церкві було створено церковне братство, на кошти якого у 1650 році виготовили прекрасний п’ятиярусний іконостас. Нині цей витвір барокового мистецтва входить у трійку найстаріших іконостасів України. Його оцінили не зараз – вже у ХІХ столітті іконостас вважався неабияким мистецьким витвором, тому на його реставрацію виділили кошти, а здійснив її відомий художник та реставратор Юліан Макаревич, після чого повіз його на археолого-етнографічну виставку у Львів. Було це у 1885 році.

У 1895 році відбувалася реставрація храму, на яку 2 тисячі злотих виділив Галицький сейм. А на початку ХХ століття робили ремонт даху, під час якого було дещо змінено форми верхів.

1999 року замінили гонтове перекриття храму, а ще через п’ять років Святодухівська церква увійшла до музейного комплексу міста Рогатин, який є філіалом Івано-Франківської художньої галереї.

Текст та фото Романа Маленкова, Сергія Щербія

 

Церква Різдва Богородиці

49.413109, 24.610290 Дивитись на мапі Google Maps