Нині важко повірити, що на будівництві споруди, яка мала стати найбільшою на шостій частині суходолу планети, в новій країні, з новою назвою – СРСР, працювали селяни із примітивними інструментами та засобами виробництва. Лопати, ноші, кирки, молотки та ломи. Людська та кінська тяга. Землю із котлованів, наприклад, вивозили на плоских грабарках, запряжених худими шкапами…
Починаючи від літа 1925 року будівельний майданчик нагадував розбурханий мурашник, але всі роботи зупинилися, коли селяни у найглибшому котловані викопали кістки. Історія не донесла до нас, хто там першим заволав, побачивши страшні бивні: «Це роги диявола!» Набожні та забобонні селяни, які й до цього драматичного випадку, не дуже розуміли, що вони копають і для чого, покинули роботу. Кажуть, сам Дзержинський приїжджав, щоб умовити селян, повернутись до роботи. Залізний Фелікс гарно вмів умовляти. Щоправда, прожив він після того недовго – роги диявола викопати – це не картоплю на городі. А потім ще й фінансування зненацька припинилося…
ДЕРЖПРОМ
Перший радянський хмарочос, будинок, який став головним в Українській радянській республіці, урочисто відкрили 7 листопада 1928 року. Тут розмістили кілька десятків трестів, які здійснювали керівництво промисловістю республіки, тому гігант отримав назву Будинок Державної промисловості, а скорочено – Держбуд.
До 1934 року Держпром, в який, крім трестів, заселили ще й Раду народних комісарів УРСР, був головним будинком республіки, але потім столиця повернулася у Київ, трести та раднарком виїхали… В будинку розташувалися структури облвиконкому, які в 1941 році поступилися місцем німецьким коням, та макакам, які втекли із зоопарку, після відступу радянських військ.
У Попередній Список ЮНЕСКО будинок Держпрому включили у 2017 році. Головний і єдиний критерій включення iv – Держпром є першою у світі державною офісною будівлею, яку збудували у модерністських формах. Крім того, це найбільший у світі будинок, зведений у стилі конструктивізму, на початку всесвітнього розвитку цього стилю, і це мало вплив на розвиток української, ті й світової архітектури.
В Харкові дуже багато розкішної забудови в стилях модерну та конструктивізму
Держпром розташований в кутку харківської площі Свободи – однієї із найбільших площ світу. Будівля складається з трьох H-подібних будівель, радіально розташованих у плані. Дев’ять, з’єднаних між собою будинків, згруповані в три блоки. Висота будівлі збільшується від периферії до центру з 6 до 11 поверхів. Головним акцентом художнього вирішення є мости, які висять над радіальними проходами на висоті 3, 5 і 6 поверхів. Проект було розроблено архітекторами із Ленінграду – Сергієм Серафімовим, Самуїлом Кравцем та Марком Фельгером. Керував будівництвом інженер Павло Роттерт.
Покровський собор однойменного монастиря – унікальна пам’ятка архітектури, найстаріша будівля Харкова
Рекомендуємо побачити у Харкові.
Історичний центр Харкова дуже цікавий, адже насичений старовинною забудовою 19 та початку 20 століть. На особливу увагу тут заслуговують будинки, зведені у стилях європейського та українського модерну та конструктивізму. В жодному іншому місті України немає їх у такій кількості. Найцікавішою є Сумська вулиця, також пройдіть по сусіднім вулицям Гоголя та Пушкінській.
У Харкові обов’язково огляньте найвищу в Україні синагогу. Висота її купола 42 метри, і це другий показник за висотою іудейських храмів у Європі. Звели хоральну синагогу у Харкові в 1913 році. Це синтез неоготики та неомавританського стилю. В радянський період (із 1923 року) храм не працював, але нині він діючий, і перебуває у відмінному стані. Вхід у синагогу вільний.
Найвища синагога України
Неабиякий інтерес і захват викликають Успенський та Благовіщенський собори, зведені на двох кінцях Соборного узвозу. Успенський собор демонструє прекрасний синтез пізнього бароко та раннього класицизму. Будівництво храму тривало із 1771 по 1777 рр., всього шість років, а от дзвіницю зводили аж 23 роки (1821-1844 рр.). Дзвіниця стала тоді найвищою будівлею Харкова. Із висотою в 89,5 м вона й нині входить у трійку найвищих будівель міста. Благовіщенський собор теж має високу дзвіницю – 82 м. Висота самого собору – 52 м. Цей храм є еталоном синтезу неоготики із неовізантійським стилем. Благовіщенський собор безперечно відноситься до найгарніших і найвеличніших храмів України.
Благовіщенський собор. Висота його дзвіниці 82 метри
Найстарішою будівлею Харкова є Покровський собор. Можливо, це найбільш цінна для України будівля Харкова, навіть незважаючи на те, що у Попередньому Списку Світової спадщини ЮНЕСКО, перебуває зовсім не вона. Храм збудували козаки у далекому 1689 році. Він є прекрасним взірцем українського бароко, і багато в чому повторює форми дерев’яних козацьких храмів. Три його стрункі бані, висота найвищої із яких 45 м, досить сильно нагадують тризрубні дерев’яні козацькі храми Наддніпрянщини, але значно більші розміри та значна товщина мурованих стін вказують на фортифікаційний функціонал собору. Храм дійсно був фрагментом Харківської козацької фортеці, напевне найпотужнішим. Із козацьких храмів Слобідської України Покровський собор найбільший.
Текст та фото Романа Маленкова
Успенський собор має другу за висотою дзвіницю в Україні – 89,5 метрів