Потоцькі набудували палаців по всій Україні (у Польщі теж звели вони немало). Пальців на руках (та й на ногах) не вистачить, щоб порахувати усі їхні палаци та садиби. Навіть після російських репресій (за участь у польському повстанні) Потоцькі не дуже збідніли.
Палац Потоцьких
Найрозкішніший львівський палац Потоцьких з’явився у 80-ті роки 19 століття. Хоча його будівництво планувалося значно раніше, але різноманітні причини заважали здійсненню цих планів.
Ділянка, на якій розташовано палац, належала Альфреду ІІ Потоцькому та його дружині Марії Сангушко. Альфред займав високі пости в Галицькому сеймі, був знаним дипломатом, а з 1875 по 1883 рр. був намісником Королівства Галичини і Лодомерії (Львів тоді називався Лембергом і був столицею цієї адміністративно-територіальної одиниці). Резиденція Потоцького була розташована у Львові. Це була така собі мисливська садиба (навколо тоді були болота заплави Полтви). У 1861 році її розібрали й скоро мали будувати нову, але будівництво почалося лише у 1880 році.
Альфред Потоцький був поціновувачем французької архітектури, тому замовив собі палац у стилі французького класицизму. Звичайно, це вже був не справжній класицизм, а лише його повторення. Таке явище (чи стиль) в архітектурі називають історизмом – сумішшю елементів архітектурних стилів, які домінували раніше. Інша іпостась історизму – еклектика.
Проект палацу було замовлено у французького архітектора Луї д’Оверню (або Довернь). Також у будівництві приймав участь польський архітектор Юліан Цибульський. А розкішним декоративним оздобленням (ліпниною) будівля має завдячувати Петру Герасимовичу. Правда ліпнина з’явилася вже після смерті замовника палацу. Помер Альфред ІІ Потоцький у 1889 році. Палац перейшов до його сина Романа, а пізніше до внука – Альфреда ІІІ.
У 1919 році під час бурхливого святкування перемоги поляків над українцями у битві за Львів на палац упав… американський літак. Пілота найняли продемонструвати елементи авіавіртуозності, але йому це не зовсім вдалося. Після падіння вибухнув паливний бак й у палаці почалася пожежа.
Реставрація палацу тривала до 1931 року. А через вісім років до Львова прийшла радянська влада.
Після закінчення війни у 1945 році палац передали на баланс Інституту геології і геохімії горючих корисних копалин АН УРСР.
Із 1972 року в колишньому палаці Потоцького розмістили Палац урочистих подій – міський РАГС. Шлюби реєстрували тут до розпаду СРСР. Кажуть, що чиновники-реєстратори шлюбів змінили палац значно більше, ніж геологи. За той період палац багато втратив у розкоші декору.
У 90-ті роки тут думали розмістити резиденцію Президента України. Передумали. Раніше палацу загрожувала значно більша небезпека – під ним повинна була розташуватись станція підземного трамваю. Але не з’явилася ні станція, ні трамвай – на заваді стали львівські геологічні умови.
Львівський палац Потоцьких – дуже розкішна будівля. Його називають найбільш французьким палацом України. Він повторює французькі палаци 17 століття. Хоча це не зовсім копія, адже копія не може бути шедевром.
Вже у 21 столітті палац передали Львівській галереї мистецтв. Тут розмістили експозицію «Європейське мистецтво XVI-XVIII ст.». Хоча крім експозиційних залів тут ще є приміщення для прийому поважних гостей. Так часто роблять і в Європі, поряд з експозиціями – конференц-зали та віп-готелі.
Що я можу сказати про експозицію? Цікава, якісна… Ну взагалі я не фахівець і не великий любитель. Та й фотографування коштує окремих грошів (у Львові так часто). Дорого. Але палац і музей класні. Навіть серед усіх львівських атракцій ця серед перших.
Текст Романа Маленкова, фото Ольги Маленкової
Офіційно:
Адреса: м.Львів,вул. Коперніка, 15
Експозиція «Європейське мистецтво XVI-XVIII ст.» (філія Львівської галереї мистецтв).
Тел. +38 (032) 261 37 99
+38 (032) 261 41 45
Графік роботи: щодня, крім понеділка з 11.00 до 17.00, в неділю з 12.00 до 16.00
Вхід – 5 грн. – дорослий, 2 грн. – студенти, учні, пенсіонери, учні і студенти мистецьких вузів безкоштовно, щоп’ятниці для учнів і студентів – безкоштовний вхід (вартість огляду одного поверху).
Фото інтер’єрів поцуплено ось тут