Сидорів. Замок та костьол

Замок.

Історія Сидорівського замку пов’язана насамперед з родиною Калиновських гербу Калинова.

Рід походить від Анджея (Єнджея) Калиновського (1465–1531). Його правнук — генерал подільських земель Валентій Александер Калиновський, дружина В. А. Калиновcького — Ельжбета Струсь. Вони мали 3-х синів, з яких наймолодший Марцін (Мартин) став польним гетьманом коронним, а після смерті братів успадкував багато земель на Поділлі: Вінницю, Умань. В Сидорові був родовий замок. Тут гетьман Марцін Калиновський на острівці, утвореному річками Суходіл та Слобідка, наказав поставити на горі в 1640 р. кам’яний замок.

Замок мав форму острівця та розміри 30 на 178 метри.

1672 року замок був взятий турками, 1673-го відвойований коронним військом. 3 роки тут був комендантом Ян-Самуель Хшановський (з дружиною Анною пізніше відзначилися при обороні Теребовлі в 1675 р.). Я.-С. Хшановський залишив замок, його знову зайняли турки, які значно знищили замок. Пізніше замок відбудовувався за сприяння ще один нащадок роду — кам’янецького каштеляна Марціна Калиновського (? — 1738), який сприяв будівництву тут незвичайного за архітектурою костелу (обидва Марціни Калиновські були поховані в ньому). Після смерті Людвіка Калиновського Сидорів перейшов до його доньки Теклі, яка була одружена з Бєльським, пізніше до її доньки Анелі М’ячинської.

На початку XIX ст. замок купив Ігнацій Пайґерт і таким чином Сидорів перейшов до родини Пайґертів, якій належав до 1941 р. Поет та художник Юзеф Пайгерт мав тут величезну бібліотеку. Останні з родини Пайгертів не дбали про замок і він почав занепадати.Південно-східна частина замку повністю зруйнована.

Найкраще збереглась північна частина замку, де домінує двоярусна трикутна в плані та дещо закруглена ззовні дозорна башта. В стіни, що йдуть з обох боків від дозорної башти, вбудовані 2 напівкруглі двоярусні бастії. Також збереглася в напівзруйнованому стані південна напівкругла 2-ярусна бастея з в’їзною аркою та контрфорсами.

Текст із Вікіпедії.

Костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії.

Збудований як костел домініканців 1741 року. Почав будуватиcя за ініціативою і сприяння кам’янецького каштеляна Марціна Каліновського, саме будівництво закінчили за сприяння його сина Людвіка. Костел споруджений за формою родового гербу Калинова. Архітектором костелу був кам’янецький комендант Ян де Вітте.

У костелі до 1945 року знаходився чудотворний образ Матері Божої латинського обряду, потім його вивезли до Варти Болеславецької (Польща). В 1994 р. було зроблено для Сидорова копію цієї ікони.

У крипті були поховані коронний гетьман Марцін Калиновський (загинув у битві під Батогом), його родич — фундатор Марцін Каліновський.

Текст із Вікіпедії.

Фото Романа Маленкова.