Усміхнений Ісус з Язловця

Місто, а нині село Язловець, що на Тернопільщині, вражає величезною кількістю унікальних давніх пам’яток. Она із них –  місцевий християнський  цвинтар з великою кількістю скульптур та неоготичною капличкою-мавзолеєм баронів Блажовських (1860 р.), – колишніх дідичів містечка.

Фасад споруди прикрашає фамільний герб «Сас». По бічних стінах теж бачимо ряди гербових щитів, але це т.з. «псевдогаральдика». Ніякого сенсового навантаження вони не несуть, а встановлені просто як елемент декору.

Колись тут був вірменський цвинтар. Про останнє нагадує великий вірменський надгробок (здається, XVII ст.) встановлений посеред каплички.

Цвинтар – «змішаний». Тобто не розділений на «польську» та «українську» частини. Але це характерно для більшості некрополів Тернопільщини.

Ба! Тут зустрічаються досить цікаві поєднання.

Католицьке (польське) поховання, але “український” хрест

Зокрема на могилі Вікторії Верещинської, яка померла 1887 рю встановлено абсолютно «східнообрядницький» хрест на чотири цвяхи. Хрест примітний не лише цікавими пропорціями, але й розп’яттям у народному наївному стилі. Що найбільш дивовижно, Ісус тут УСМІХАЄТЬСЯ. Усміхнений Спаситель на народних іконах – річ звичайна. Але аби Він усміхався на хресті – то диво.

Посмішка Ісуса

Фоторепортаж із цвинтаря – додається