Держанівка.

Держанівка, що на Чернігівщині, в Носівському районі, згадується як СЕЛО Держануха з 1666 року, тобто вже мало церкву. Яка то була церква, як виглядала, ми вже не взнаємо. Та Троїцька церква, що є в селі, збудована 1880 року. Напевно, до цієї церкви була інша, оскільки є відомості про місцевого священика Володимира Максимовича, який служив в селі близько 30 років і в 1858 році облаштував одну з перших в повіті церковно-прихідських шкіл, що з 1873 року стала земською.

В радянські часи церква слугувала клубом, згодом – зерносховищем, з 1942 по 1956 рік знову діяла, потім знову зачинена, і лише в 1993 році реставрована і відкрита для вірян. На початку XX ст. в селі жив місцевий пан Харкун, який володів винокурнею та цегельним заводом. (Намагався віднайти відомості про цього пана, знайшов лише інформацію про козака Титарівського куреня Іллю Харкуна, що 1762 року зробив пожертву церкві в Романкові). Відомо, що 1917 року під гаслом революції місцева гопота декілька днів грабувала винокурню, та так, що зп’яну випадково підірвала її разом з собою, загинуло більше десятка людей. Згодом рознесли й цегляний завод.

Управителем винокурні, був інженер Наум Аронов. Наум та й Наум, яких багато, але саме він є батьком відомого письменника Анатолія Рибакова, автора “Кортика”, “Бронзового птаха”, “Пригод Кроша”, “Дітей Арбату”. Всі ці твори були екранізовані, фільми мали неабиякий успіх. А садиба пана Харкуна, виявляється, вціліла, до 1960-х років в ній була сільська школа, зараз – житловий будинок. Як і лікарня 1903 року, в якій тепер медичний пункт. (Агов, може хто знає подробиці, та має фото цих двох будівель?). Жителі села, старі люди, мають дуже виражений діалект, що абсолютно відрізняється від мови навколишніх сіл. Саме тут такі варіанти, як “кохве” чи “конхвети” є нормою (літера “ф” в словах звучить як “хв”). Не знав про цей факт (ні, краще сказати “хвакт”), а цікаво було б поспілкуватись із старожилами, обожнюю місцеві діалекти, вимови, притаманні лише окремій місцевості слова, що додають мові колориту.

Текст Ігоря Дорожка, фото Романа Маленкова.

51.064810, 31.334553 Дивитись на мапі Google Maps