Середньовічні оборонні муровані церкви в наших карпатських селах зустрічаються дуже рідко. Одна з них знаходиться в селі Пациків (Долинський р-н., Івано-Франківська обл.). Місцеві краєзнавці пробують вивести назву села від якогось Паціка, феодала часів Великоморавської держави, а місцевий монастир пов’язують з учнями Кирила та Мефодія.
Але повернемося від міфічних часів до документальних записів.
Церква УспінняПресвятої Богородиці справді є найстарішою збереженою святинею Долинського району. Початок її побудови датують 1686 роком, коли галицький земський суддя Андрій Жураковський передає в ордену Отців Василіан землі в Пацикові для побудови монастиря та зводить власним коштом муровану церкву.
До речі, над входом до церкви зображено самого фундатора, що молиться перед розп’яттям, та його герб (Сас) з двома латинськими літерами А та Z (AndrzejZurakowski). Церкву освячено в 1691 році православним єпископом Мараморошським Йосифом Стойкою, якого Андрій Жураковський таємно привіз з Закарпаття.
У 1792 році новою австрійською владою монастир було ліквідовано, а монахів переведено до сусіднього Гошівського монастиря. До речі, місцеві мешканці поговорюють про існування підземного ходу від їхньої церкви до Гошева.
Добираючись до пациківської церкви зі Львова чи Івано-Франківська обов’язково проїдете через містечко Вигода. Якихось 150 років тому Вигода була всього на всього присілком Пацикова. Зараз все навпаки. Наприкінці ХІХ століття барон Леопольд Поппер фон Подгарі переносить з Угорщини в Галичину головний офіс своєї фірми, будує біля Вигоди тартак та прокладає вузькоколійку. Давніми історичними будівлями Вигода похвалитися, ясна річ, не може, але тут є популярний серед туристів “Карпатський трамвай” та “Будинок барона Поппера”. У “Будинку барона Поппера” міститься шикарний музей карпатської природи. Мало який обласний центр може похвалитися таким музеєм.
Текст та фото Андрій Кобилянський.