Пациків – Вигода

Середньовічні оборонні муровані церкви в наших карпатських селах зустрічаються дуже рідко. Одна з них  знаходиться в селі Пациків (Долинський р-н., Івано-Франківська обл.). Місцеві краєзнавці пробують вивести назву села від якогось Паціка, феодала часів Великоморавської держави, а місцевий монастир пов’язують з учнями Кирила та Мефодія.

Але повернемося від міфічних часів до документальних записів.

Церква УспінняПресвятої Богородиці справді є найстарішою збереженою святинею Долинського району. Початок її побудови датують 1686 роком, коли галицький земський суддя Андрій Жураковський передає в ордену Отців Василіан землі в Пацикові для побудови монастиря та зводить власним коштом муровану церкву.

До речі, над входом до церкви зображено самого фундатора, що молиться перед розп’яттям, та його герб (Сас) з двома латинськими літерами А та Z (AndrzejZurakowski). Церкву освячено в 1691 році православним єпископом Мараморошським Йосифом Стойкою, якого Андрій Жураковський таємно привіз з Закарпаття.

У 1792 році новою австрійською владою монастир було ліквідовано, а монахів переведено до сусіднього Гошівського монастиря. До речі, місцеві мешканці поговорюють про існування підземного ходу від їхньої церкви до Гошева.

Добираючись до пациківської церкви зі Львова чи Івано-Франківська обов’язково проїдете через містечко Вигода. Якихось 150 років тому Вигода була всього на всього присілком Пацикова. Зараз все навпаки. Наприкінці ХІХ століття барон Леопольд Поппер фон Подгарі переносить з Угорщини в Галичину головний офіс своєї фірми, будує біля Вигоди тартак та прокладає вузькоколійку. Давніми історичними будівлями Вигода похвалитися, ясна річ, не може, але тут є популярний серед туристів Карпатський трамвай та Будинок барона Поппера. У Будинку барона Поппера міститься шикарний музей карпатської природи. Мало який обласний центр може похвалитися таким музеєм.

Текст та фото Андрій Кобилянський.