Макарівка

Щоб потрапити в Макарівку, потрібно у центрі Бобровиці повернути ліворуч (якщо виїдете із Козельця). Дорога дуже погана, хоч і асфальтована. Та й знайти її непросто, тому раджу запитати місцевих мешканців. Але заради дерев’яної церкви, яка збереглася у Макарівці невеликі труднощі варто перетерпіти. Ця церква є унікальною, адже це одна з не багатьох культових споруд, які зводились у період більшовицького антирелігійного фанатизму на території Радянської України.

Макаровка. Церковь Великомученицы Параскевы

Церква Великомучениці Параскеви (1922 р.)

Село Макарівка розташоване за п’ять кілометрів від Бобровиці (на захід). Підпорядковане Бобровицькій міській раді. Кількість населення – 650 осіб.

Макарівська церква Великомучениці Параскеви має цікаву, хоч і досить просту архітектуру. Це великий одноповерховий хрестоподібний в плані будинок із надбудованою дуже широкою дзвіницею. Такі храми будували в добу Гетьманщини, але у ХІХ столітті синодальним обмеженням було заборонено українські архітектурні стилі в культовій архітектурі. У 1917 році, після падіння імперії, ці обмеження було відмінено.

Релігійна громада Макарівки тривалий час збирала кошти на будівництво церкви. І ось необхідну суму було зібрано. Й селяни почали будівництво храму. Вони наївно сподівалися, що потужний більшовицький антирелігійний прес не дістане їхнього невеличкого села й маленької нової церкви. І їхні сподівання справдились. Можливо більшовикам було не до того, а можливо вони просто не помітили цю подію, але у 1922 році церкву Параскеви було освячено. Вона збереглася до нашого часу й перебуває у прекрасному стані. Фантастика!

Макаровка. Церковь Великомученицы Параскевы

Макаровка. Церковь Великомученицы Параскевы

Особисто мені біля церкви згадався епізод із фільму Леоніда Бикова “В бой идут одни старики”. Там у звільненому від фашистів селі льотчики-червоноармійці біля багаття пригощають місцевих дітей печеною картоплею. У дітей якась дивна собака. Вони пояснюють: “Як німці прийшли, то всіх собак постріляли. А цю ми так ховали, так ховали, що вона і зовсім гавкати не вміє”.

Текст та фото Романа Маленкова

50.759047, 31.329695 Дивитись на мапі Google Maps