Млиниська

Село Млиниська (Кобиловолоцька с/р, Теребовлянський р-н) будете проїжджати, якщо будете їхати з траси Тернопіль-Чернівці оглядати замок в Долині (Янові). Село маленьке, трохи більше 400 мешканців, вперше згадується у 1508 році. Назва села походить від кількох млинів на Кобиловолоцькому потоці, що протікає через село.В австрійські часи Млиниська були літньою резиденцією графів з родини Лось. У 1846 – 47 рр. майже всі мешканці села вимерли від епідемії холери. Граф переселив сюди людей з центральних областей Польщі, яких місцеві мешканці називали “мазурами“.

Лосі заклали в Млиниськах розкішний парк з рідкісними деревами і збудували величезний палац. Щоліта з усіх куточків Польщі сюди з’їжджалася аристократична молодь, яка проводила свій час у забавах, балах, різних ігрищах, полюванні в лісі. Палац не дожив до наших часів: згорів у полум’ї Другої світової у 1945 році. Ще донедавна парк прикрашало екзотичне, майже столітнє тюльпанове дерево. Через байдужість його знищено у 1991 році.

По місцевий костел нічого написати не можу крім того, що він достатньо симпатичний, але помирає на очах. Мені вдалося вилізти на дах по страшнісеньких гвинтових сходах. Реєстр місцевих пам’яток датує храм XVIII століттям. Можливо, у XVIII столітті костел і був у Млиниськах, але той, який ми бачимо зараз – явно кінець ХІХ – початок ХХ століття.

Вікно-роза і скульптура над порталом:

Сходи на дах костелу:

Текст Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)     [info]andy_babubudu 

Фото Андрія Бондаренка та Романа Маленкова

49.192502, 25.749593 Дивитись на мапі Google Maps