Старе. Алея багатовікових дубів.

За 30 км від Борисполя, за 7 км від автодороги Бориспіль – Переяслав, лежить село Старе. Сюди обов’язково варто заїхати, адже такої пам’ятки природи в Україні напевно більше немає – три старезних величезних дуба, ростуть в ряд, на краю городища та одночасно давньої дніпровської тераси. Заїхали у село, перед пам’ятником бабусі повертайте праворуч і на першому повороті ліворуч, їдете вулицею до кінця і вуаля. Якби мені хтось так пояснив, коли я їхав уперше – довелося тикатись у вулички.

Село було засноване у 1455 році. Тоді воно називалося Краснопіллям. Так його назвали козаки, які мали на старому городищі слов’янському городищі свою невелику фортецю. А городище було укріпленим містечком у 12-13 ст., мабуть до приходу монголів. Нині, недалеко звідси протікає річка Карань. Вона невелика, і навряд чи змогла б вирити таку долину, під високою терасою, на якій стояло містечко – то робота Славути-Дніпра, колись він протікав отут, поряд.

Коли Краснопілля змінилося Старим – достеменно невідомо. Зміну назви пов’язують із черговою мовною помилкою, мовляв селяни десь там указали, що не хочуть перейменовувати село, і нехай найменування буде старе – воно і стало Старе. А може називали цю місцину Старе, через городище, на якому стояли селянські хати (і нині стоять) – старе городище, Старе село.

В Старому збереглася перебудована церква 19 століття, є давній цегляний завод – пишуть, що унікальний, але потрапити туди неможливо – приватна власність. Ще є сучасна птахофабрика, але головне дуби. Вони прекрасні, та ще й над урвищем.

Текст та фото Романа Маленкова.

50.142209, 31.080611 Дивитись на мапі Google Maps