Києво-Печерська Лавра. Частина 9. Інші об’єкти

Києво-Печерська Лавра – дуже велика комплексна система споруд. Одна з 5 об’єктів України, які охороняються ЮНЕСКО. Тут збудовано безліч величних споруд різного часу починаючи з Княжої Доби. Тому в 9 частині, сподіваюсь передостанній, буде міститись інформація про не меньш цікаві пам’ятки.

В першу чергу, хотілось привернути увагу до величної споруди  – Ротонди Дебоскета. Ротонда Дебоскета була збудована у 1816 році на мурі Дебоскета, що знаходиться в південно-східній частині території Ближніх печер. Сама Ротонда невеличка цегляна споруда, яку покриває сферичний купол, але мабуть вся її вишуканіть і краса в першу чергу у мурі. Мур був названий в честь військового інженера Данила Дебоскета , який вніс значний вклад в побудову фортифікаційно-оборонних споруд Києва.

Ротонда (вхід)

Ротонду збудували в кінці XVIII століття за проектом архітектора Яновського як вхід до Дальніх печер. Це невеликий павільйон в ампірному стилі.

Ротонда (ризниця)

Галерея Дальних печер – збудована в ХVIII столітті. Деякий час зазнавала руйнації та була непридатна для експлуатації. Для перебудови розглядались два проекти. Проект архітектора Сапрро не був затвердженний і віддали перевагу проектові Євкларія  – талановитого ченця-інженера. Тож в 1869 році Галереї Дальних печер набули нового виду і не змінились до  нашого часу.

Аннозачатіївська церква (Церква Зачатія Святої Анни) – була збудована у 1679 році над входом до Дальних печер. Прямо із приміщення церкви ведуть сходи до підземного лабіринту. Це однонавна однокупольна споруда, що колись мала барокові форми. У 1809-1810 роках церкву перебудували, замінивши бароковий купол на шатровий. Автором цієї перебудови був О.І.Якушкін, у чернецтві – ієромонах Арсеній, доглядач Дальніх печер. Ще пізніше, у 1881 році, коли з`явилися тріщини у стінах храму, їх частково переклали та посунули купол у бік вівтарної апсиди. Після останньої перебудови храм зсередини знову розписали та встановили існуючий нині дубовий іконостас.

Церква Феодосія Печерського. За легендою, церква бува зведена на місці, де стались надзвичайні події. Під час перенесення мощей Святого Феодосія, одного з засновників Лаври, ченці зупинились перепочити, а раку з мощами cвятого сперли на пень. Саме тоді почали траплятись дивні і чудові речі довкола. Пізніше на цьому місці було вирішено збудувати храм. Збудована церква була дерев’янна. Митрополит Петро Могила зробив в ній шпиталь. Потім звели муровану церкву 1698 – 1700 роках на кошти полковника Костянтина Мокієвського. Це споруда з трьома банями – фасади декоровані у стилі бароко. Особливістю архітектурного рішення цієї церкви можна вважати незвичайно широкий бабинець з хорами у другому ярусі. Планування нової церкви повністю збігається зі старою завдяки залишкам фундаменту. У 1805 – 1813 роках до західного фасаду було прибудовано дзвіницю у стилі ампір, а також вівтар Святого Іоанна Воїна. Під час революціїї храм був пошкоджений, але в 50-60 роках XX століття була проведена реконструкція.

50.435429, 30.556240 Дивитись на мапі Google Maps