Нові Петрівці

Село Нові Петрівці розташоване в 2-х км на північ від Вишгорода. Має сільську раду. Кількість населення – близько 9000 чоловік. В селі розташований Державний музей-заповідник “Битва за Київ”. Поряд з Новими Петрівцями стояв легендарний Межигірський монастир, який у 1934 році підірвали більшовицькі безбожники. На його місці збудували державну дачу. Зараз це маєток Януковича.

Покровська церква. Фото Романа Маленкова

Покровська церква – пам’ятка архітектури місцевого значення. Вважається, що її збудували у 1903-13 роках на кошти прихожан, які збирав приходський священник Йосип Куколевський. Це ж скільки треба було грошей зібрать?! Автором проекту є архітектор М.Гардянін.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“У кількох кілометрах на північ від Вишгорода знаходиться велике село Нові Петрівці. На цій території колись знаходились землі легендарного Межигірського монастиря, заснованого ще за часів Київської Русі (за різними версіями від Х до ХІІ століття). Під час українсько-польської війни 1648-1654 рр. монастир активно підтримував Богдана Хмельницького З часом Межигір’я стає головним місцем козацького паломництва. І представники старшини, і прості козаки вважали своїм обов’язком хоч раз у житті побувати в цьому монастирі та піднести свої дари. До архітектурного ансамблю входили п’ять церков (дві муровані і три дерев’яні, деякі з них вважались справжніми шедеврами), келії та господарські будівлі. В бібліотеці зберігалася велика колекція друкованих та рукописних книг. З ліквідацією козацтва (1775 р.) обитель залишилась без основного джерела економічної підтримки. Після пожежі 1787 року ансамбль споруд був сильно пошкоджений (пізніше частково відбудований). При монастирі діяла фаянсова фабрика, вироби якої зберігаються у різних музеях. У 1935 році за наказом Політбюро споруди Межигір’я були сфотографовані та… підірвані. З усієї величі Межигірського монастиря нічого не залишилося. Про обитель нагадує лише Дзвінкова криничка, вода у якій вважається цілющою. Більша частина території колишнього монастиря потрапляє у зону урядових дач.

У сучасному селі Нові Петрівці є велика пишно декорована Покровська церква. Вона збудована у 1903-1913 рр. за проектом архітектора М.Гардяніна. Без сумніву, її можна віднести до найбільш яскравих зразків цегляних церков Київщини. У формах споруди та її окремих деталях відчувається характерна для початку ХХ ст. суміш кількох архітектурних стилів. Масивність та витонченість об’єднуються багатою фантазією майстра у єдине ціле. До 1993 року в храмі експонувалася діорама „Битва за Київ”.”

50.622133, 30.444832 Дивитись на мапі Google Maps