П’ятигори

Село П’ятигори розташоване на сході Тетіївського району. Офіційна дата утворення села – 1596 рік. Раніше називалося Триножин. П’ятигори мають сільську раду. Кількість населення – близько 2000 осіб.

Успенська церква, 1821 р.

У 18-19 століттях П’ятигори були містечком, тоді воно мало 3000 осіб населення. У 1796 році містечко зробили повітовим, але на початку 19 століття повіт перенесли у Таращу. Нове підняття П’ятигор у статусі вібулося із приходом радянської влади – містечко зробили центром П’ятигірського району. Пізніше район приєднали до Тетіївського.

Магазин у 2019 р. (три верхні фото) та у 2020 р.

У 1821 році у П’ятигорах збудували кам’яну Успенську церкву, яка стоїть у селі і нині. Храм є пам’яткою архітектури національного значення, але вже у 21 столітті його дещо спотворили обклавши барабан пластиком. Поряд із церквою розташований колишній ринковий майдан. Від ринку залишилась пам’ятка, не менш цінна ніж церква – мурований магазин на чотири крамниця, зведений у стилі українського модерну. Це унікальна будівля, але перебуває вона у жалюгідному стані. Ще у 2019 році магазин був майже цілий, але в травні 2020-го він вже без даху. Ганебне відношення до своєї спадщини від влади та мешканців.

Садиба Ліпінських.

Є у П’ятигорах панська садиба – інтернет пише, що то маєток поміщиків Ліпінських. Щоправда, місцеві мешканці сказали, що то садиба графині Кісєльової. Чи Ліпінських, чи Кісєльової, але все заросло так, що навіть сфотографувати нічого не можна. Садибний будинок невеликий, модерновий, схожий за стилем із палацами у Тетієві, Денихівці, Чагові, але чітко зрозуміти який він – майже неможливо.

Текст та фото Романа Маленкова.

49.342400, 29.928733 Дивитись на мапі Google Maps