Шпиталь (клініка) Качковського-Маковського

 Шпиталь (клініка) Качковського-Маковського розташована за адресою: Олеся Гончара, 33 б. Найближче  метро – “Університет”.

Невеликий за розмірами, але досить оригінальний будинок в стилі модерн поблизу Ярославового Валу. Шпиталь прикрашають барельєфи з напівголими жінками-птицями, які, згідно однієї з міфологій, відводять від біди і надають силу. Вони досить цікаво виглядають і доповнюють красу будинку.

 

Збудований цей шпиталь був в 1907-1908 рр. архітектором Ігнацієм Ледуховським на замовлення доктора медичних наук Петра Качковського, який відкрив в цьому будинку приватну хірургічну клінику. Але не довго попрацював доктор Качковський  – у 1909 році (в 45 років) він помер після невдалої операції та її ускладнень. Шпиталь перейшов до його товариша Інатія Маковського, який переробив будівлю на сучасну (на той час) за обладнанням клініку. Шпиталь став називатись “Хірургічна Лікарня доктора медицини Маковського”.

В 1911 році до Києва приїхав прем’єр-міністр царської Росії Петро Столипін на церемонію відкриття  пам’ятника імператору Олександру II. 1 вересня він вирішив відвідати виставу у Київській опері “Сказка о царе Салтане”. Та казка стала останньою для прогресивного та кривавого російського прем’єра. Під час другого антракту в Столипіна двічі вистрілив есер Богров. Важко пораненого урядовця доправили у шпиталь Маковського. Саме тут кілька днів боролись за його життя кращі хірурги, але безрезультатно.

Потім у клініці Маковського знаходився військовий госпіталь для офіцерського складу в роки Першої Світової війни. В радянські часи тут розташовувалася офтальмологічна клініка та інші медичні заклади. В 2003 році було зроблено реконструкцію будинку. Зараз тут знаходиться “Секретаріат Народного Руху України”. Досить цікавими є ліплення квіток та величний лев, який ніби охороняє будинок.

Текст та фото Маленкова Ростислава

50.451698, 30.508325 Дивитись на мапі Google Maps