Жовква. Троїцька церква

Жовква – ідеальне ренесансне місто створене волею і на кошти коронного гетьмана Речі Посполитої Станіслава Жолкевського. Тут збереглося дуже багато унікальних архітектурних пам’яток: замок, собори та монастирі, оборонна синагога, ратуша. Усе це обнесене мурами й утворює міську фортецю, але найцінніша пам’ятка міста, об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО розташовна за межами фортеці, на вулиці Львівській – це дерев’яна Троїцька церква. 

Цей храм вважається шедевром дерев’яної архітектури Галичини. Його збудували у 1720 році на кошти парафіян та сина короля Яна ІІІ Собеського. Попередній храм на цьому місці стояв із 1601 року й згорів у 1717-му.

Троїцька церква триверха, тризрубна, має розміри 23,8х7,3 м. Бароковий іконостас храму, який складається з 50-ти ікон, був виготовлений у 1728 році майстрами іконописної школи Івана Рутковича. У створенні іконостасу прийняв участь відомий сницар Гнат Стобенський, який виконав глибоке різьблення по липовому дереву стовпів і рам.

В радянський період Троїцьку церкву перевели до православної конфесії, адже греко-католицьку було заборонено. У 1970-х було виконано реставрацію іконостасу та храмових розписів, які збереглися із 18 століття на дерев’яних балках у святилищі та вівтарі. Вже ХХІ столітті, після передачі греко-католицькій громаді, храм реставрували ще раз.

Нині Троїцька церква перебуває у прекрасному стані, хоча дещо не пасує їй кам’яна прибудована ризниця (ну як на корові сідло), хоч вона і прикрашена білими кам’яними наличниками і порталом із розібраної замкової вежі. Автентичний, похмурий храм, зведений за еталоном церков Львівщини (хоча, можливо, він і сам став еталоном для більш пізніх храмів) нині є одним із кращих у регіоні, і недаремно відзначений світовим статусом.

Текст та фото Романа Маленкова, Сергія Щербія

50.055339, 23.982332 Дивитись на мапі Google Maps