Білявинці

Білявинці – село Бучацького району Тернопільщини, що розкинулось на обох берегах річки Стрипи. Першою писемною згадкою про село будемо вважати 1650 рік, саме цього року позначено воно на мапі Гійома де Боплана.

У 1744 році в селі була збудована дерев’яна церква Пресвятої Трійці.

У 1909 році звели нову кам’яну церкву Святого Духа (заклали в 1907), яка діє й досі, а ось дерев’яна дзвіниця поруч стоїть, напевно, від часу будівництва старої церкви. Церква використовується православною громадою, хоча свого часу будувалась греко-католиками.

В 2003 році греко-католицька громада розпочала будівництво нового храму – Успіння Святої Анни, який через три роки освятили.

Ще в селі є каплиця 1849 року, зведена в честь скасування панщини.

У Білявинцях народилась всесвітньо відома оперна співачка Соломія Крушельницька. Наразі в місцевому клубі діє кімната-музей С.Крушельницької. Наступного, 2022 року, буде 150 років від дня народження знаменитої українки, будемо сподіватись, що ця подія буде достойно відзначена.

У селі біля церкви є цікавий надгробок – Констанції з Бекерських, галицької каштелянової, другої дружини Юзефа Бєльського. Припускають, що його автором є відомий львівський скултптор австрійського походження Гартман Вітвер, це його скульптури-фонтани (Нептуна, Діани, Амфітріти і Адоніса) стоять на площі Ринок у Львові. Досить говіркий місцевий мешканець довго намагався щось розповісти про нього, але не дуже це вдалось, десь вже хильнув тепленької. Єдине, що зрозуміли, що до надгробку іноді приїздять із Польщі.

Текст та фото Ігоря Дорожка.