Будинок, який нині має адресу Боричів Тік, 20/4, був збудований у 1831 році для причту церкви Миколи Доброго. Архітектор у цьому випадку не те, що невідомий, а відсутній, як такий. Це звичайний подільський будиночок з тих, що пеклися як пиріжки місцевими будівельними артілями. Шедевром архітектури такий не назве й найзатятіший оптиміст. Але час змінює й облагороджує все. Якщо колись таких на Подолі було сотні, як не тисячі, то сьогодні це дуже рідкісний зразок традиційної старокиївської архітектури і цим він не менш цінний, ніж насичені «архітектурними витрибеньками» твори маститих архітекторів.
- Фото: Роман Маленков
У 90-тих роки минулого століття у будиночку був Музей бджільництва, нині ж його готують до масштабної реставрації, якій передують археологічні дослідження. Вони, наголосимо, за Законодавством є обов’язковими і оплачуються новим власником будинку, який і замовив реставрацію.
- Фото: Роман Маленков
- Фото: Роман Маленков
Архітектурна археологія, зазвичай, артефактами не радує. Її завдання з’ясувати первісне планування споруди – де була колись яка знищена часом стінка, льох тощо.
Дослідження проводив археолог Іван Зоценко, – архітектурно-археологічна експедиція Інституту археології НАН України.
- Фото: Роман Маленков
На диво під час розкопок було знайдено досить цікаві артефакти – майже цілий горщик і ще два розвалені. Кераміка орієнтовно датується другою половиною XVII – початком XVIII століть. Тобто це свідчення життя на цій території ще від часів, що передували побудові будиночка.
- Фото: Роман Маленков
Попри тривіальність ці знахідки досить цікаві. По-перше кераміка згаданого періоду у цілому чи майже цілому вигляді трапляється вкрай нечасто. Крім того такі знахідки дають уявлення яким посудом колись користувалися пересічні кияни. Визначення місця виробництва дає можливість з’ясувати з яких центрів виготовлення кераміки йшло постачання Києва посудом у XVII-XVIII століттях.
- Фото: Роман Маленков
Реставраційні роботи буде виконувати «VIHAREV Architects& Engineers». Зі свого боку команда ГО «Україна Інкогніта» виконала фотограмметричну та геодезичну зйомку, результатом якої буде цифрова копія пам’ятки та обмірні креслення.