Зведений у стилі конструктивізму будинок житлового кооперативу «Радянський лікар» (Велика Житомирська 17), авторства відомого архітектора Павла Альошина – один з перших в Києві багатоквартирних житлових будинків, зведених за часів СРСР. Це також був перший в Радянській Україні житловий будинок з плоским залізобетонним дахом. На ньому знаходяться солярій і майданчик для прогулянок.
- Фото: Роман Маленков
Як добре видно з назви він призначався для тогочасних лікарів. Звісно, що не пересічних.
- Фото: Роман Маленков
Будинок чотириповерховий, цегляний, із секційним плануванням. Об’ємно-просторова композиція зумовлена змиканням вулиць під гострим кутом. Бічні крила будинку розташовано на червоних лініях, центральну частину, маскуючи невигідну містобудівну ситуацію, віднесено вглиб ділянки і виконано у вигляді увігнутої циркульної кривої. Прилягання бічних крил підкреслено напівкруглими ризалітами. Тут відчувається вплив західного «заокругленого стилю».
- Будинок лікаря. 1930-ті роки
Перед центральним входом розбито невеликий палісадник, Планувальну структуру підпорядковано вимогам комфортності проживання. Квартири дво-, три-, чотири- і п’ятикімнатні (це коли більшість киян жили у тісних комуналках). Більшість квартир має наскрізне провітрювання, зручні передпокої-холи.
- Фото: Роман Маленков
Ба! Деякі квартири навіть мали холодну шафу — спеціальне теплоізольоване приміщення, ле ставилися брили льоду. У ті часи такі кімнатки замінювали холодильник.
- Фото: Роман Маленков
Складний план будинку використано для створення численних підсобних приміщень. У ряді квартир зроблено каміни, розсувні перегородки. Міжповерхові перекриття дерев’яні, над підвальною частиною — залізобетонні. Плоский дах з монолітного залізобетону. На ньому, як зазначалося вище, солярій та прогулянковий майданчик (вперше у Києві).
Зі згаданого добре видно, що вся ця розкіш була явно не для простих «ескулапів». Власне попри назву «Радянський лікар» (яка одразу ж скоротилася до «Будинку лікаря» тут жили не лише лікарі.
- Фото: Роман Маленков
Зокрема віл моменту зведення і до 1961 року тут жив тут жив його «батько» архітектор Павло Федотович Альошин – дійсний член Академії архітектури УРСР, доктор архітектури та почесний член Академії будівництва та архітектури УРСР.
- фото: wikiwand.com
У 1938—1947 роках у будинку жила Любов Гаккебуш – народна артистка УРСР, педагог, перекладачка.
- Фото: Роман Маленков
З 1950-х років у квартирі № 6 тут проживав Вадим Іванов (1892—1962) – терапевт, академік АМН СРСР та АН УРСР, заслужений діяч науки УРСР. Автор численних наукових праць з проблем фізіології і патології органів травлення, онкології, захворювання легенів.
Використано «Звід пам’яток історії та культури»