По дорозі до чарівної долини Зельве Zelve Açık Hava Müzesi в Каппадокії, стоять Чарівні димарі Paşabağları Müze ve Örenyeri з чорною базальтовою шапкою і двома або навіть трьома конусами. Місцевість, де розташувалися ці кам’яні стовпи, називається Долина Пашабаг Pasaba Valley через те, що в ній з давніх часів вирощувався виноград. Тобто виноградник паші. Інша назва – долина ченців. Буцім-то колись давним-давно всередині кам’яних стовпів перебували церкви і келії, в яких проживали монахи.
Як і всі кам’яні стовпи в Каппадокії, вони утворилися після виверження мільйони років тому вулканів, коли лавові потоки застигли й перетворились на міцний базальт, під яким сховався м’який шар попелу, що перетворився в туф. Сотні тисяч років ерозії й тут утворилися стовпи іншої форми, ніж у Bağlidere чи Görkündere. Цей вид дво- і трьоголових грибів є візитною карткою цієї долини. Вони й справді більше схожі на гриби з потовщеною ніжкою і гостроверхою шапочкою чи монахів з кам’яною чорною скуфією на голові.
Що стосується церков, то найвідоміша з них церква святого Симеона, що багато століть назад витесали в триголовому грибу. Усередині гриб багатоповерховий з келією Симеона наверху. Симеон прожив тут відлюдником від 12 до 15 років: творив чудеса, виліковував хворих, виганяв демонів. Тобто все як годиться. Монах мешкав у кам’яній подобі монаха. Так от. Не плутайте, як я, цього Симеона з іншими: Симеоном Стовпником Дивногорцем і Симеоном Стовпником.
Текст і фото Сергія Щербія