Гюзельюрт. Каппадокія

Гюзельюрт Guzelyurt – місце дуже цікаве й може бути таким фаст-фудом по-каппадокійськи:
– подивитися старі грецькі особняки. Історично тут проживали греки аж до обміну населенням у 1924 році, коли їх замінили турками.
– знайти скельні церкви;
– оглянути маленьке підземне місто;
– прогулятися Монастирською долиною – долиною Іхлара в мініатюрі. Вона починається за околицею Гюзельюрту й має протяжність всього 4 км. У Каппадокії, здається, це третя Монастирська.

Протягом римського і візантійського періоду місто називалося Карбалло. Тут народився і жив Григорій Богослов, який проповідував у цій місцевості християнство.

Büyük Kilise Cami мечеть Великої Церкви – це колишня церква св. Григорія, яка зведена невдовзі після його смерті і вважається найстарішою в Каппадокії. Після обміну населенням вона стала мечеттю.


Греки місто стали називати Калварі. Турки ж називали місто Гелвері. Як і в Мустафапаша, турки і греки жили тут поряд віками. У 1924 році в результаті «обміну населенням» греків витурили Грецію, де вони заснували нове поселення – Новий Калварі.
У 1965 році місто отримало сучасну назву – Güzelyurt тобто красива місцевість.
Пещерна церква лікарів-безсрібників Sivisli kilise, Anargirios на пагорбі навпроти церкви Григорія Богослова. До неї потрібно піднятися, щоб насолодитися панорамою закинутого й живого міста.

Підземне місто Гюзельюрт Güzelyurt yeraltı şerhi схоже на інші підземні міста, хіба що дуже мале за розмірами. Тут є вказівник на туалет, яма якого колись промивалася підземним струмком. Цікаво, як в інших містах вирішували цю проблему.

Монастирська долина Manastır vadisi поряд з містом – місце шашликів по-турецьки: усією сім’єю з самоваром на дровах і без алкоголю. У скелях ущелини видовбано кілька невеликих церков, хоча вони не можуть похвалитися фресками Іхлари, але природа тут теж просто неймовірна.


Не так далеко від міста на високому пагорбі над водосховищем височіє Yüksek Kilise Дівочий монастир. Він був побудований у ХІХ столітті на місці, де знаходилася візантійська каплиця.

Хоча камені на під’їзді, що здається порушують закони фізики, вражають більше за монастир.

Зовсім поряд з Гюзельюртом фантастична, величезна й така різноманітна долина Іхлара. Проте вона заслуговує окремої розповіді й часу на відвідування.

 

Мандроманіячив, текст писав і фотографував Сергій Щербій