Лисівці

Лисівці – мальовниче село у Товстенській селищній громаді донедавна Заліщицького, а тепер Чортківського району Тернопільської області. Розташоване на правому березі річки Серет. Населення – близько 1700 мешканців.
Перша письмова згадка – 1418 р. Відомо кілька леґенд про походження назви села. За однією з них, вона – від прізвища посадника Лиса, який обороняв фортецю від татар; за іншою – від козака Лиса, який разом із сім’єю поселився на правому березі р. Серет.

Від 1418 р. власником села був Григорій Шипів, у 19 ст. – польські шляхтичі Орловські. За Австро-Угорщини у селі діяла двокласна школа з українською мовою навчання, за Польщі – двомовна.

Інформація із сайту Товстенської громади.

Фото Петра Грушка.

Церква Покрови Пресвятої Діви Марії (1911).

Річка Серет біля села

Костел Пресвятого Серця Господа Ісуса (1887).

Віряни Лисівців належали до парафії Пресвятої Трійці у Товстому. У 1885 році їх чисельність становила шість сотень, а через два роки, 1887 року тут коштом місцевих власників Зигемберг-Орловських завершили спорудження мурованого філіального костелу. 1906 року у Лицівцях було засновано самостійну парафію (спочатку – експозитуру). У 1907 році храм освятили під титулом Пресвятого Серця Ісуса. У міжвоєнний період парафія у Лисівцях, чисельність якої перевищила тисячу вірних, охоплювала також села Капустинці, Шершенівку та Шипівці (останні два мали свої філіальні святині).

У 194?-200? роках закритий костел у Лисівцях використовували як колгоспну комору. Нині храм відбудовується. Лисівці обслуговують отці-домініканці (орден Братів Проповідників) із парафії Матері Божої Святого Розарію у Чорткові.

Джерело: Костели та каплиці України.