В Малому Букрині, на Трахтемирівському півострові, на старовинному кладовищі стоїть кам’яний хрест 17 століття. На кургані. Курган вказує, що це поховання представника козацької старшини. Табличка ж говорить про те, що це могила Андрія Могили. Гетьмана. І на самому хресті збереглося його ім’я.
У Вікіпедії написано, що правобережний гетьман Війська Запорізького Андрій Могила, помер і був похований у Межигірському монастирі, а деякі джерела вказують місцем смерті Трахтемирів. Обидва монастирі були патронатними для правобережного козацтва. Треба розібратись.
Андрій Могила керував козацькою державою п’ять років. Він був ставленником і союзником поляків, відзначився у багатьох битвах із османами, добився відновлення правобережних козацьких полків. А ще очолив вдалий заколот проти свого попередника – Стефана Куницького. Козацькі літописці хвалять гетьмана, дивно, що він маловідомий. Якщо в Малому Букрині дійсно його могила – то це неабияке місце для українців. Малось би бути.
Щодо біографії гетьмана – вона слабодосліджена, а козацькі літописи, джерело не дуже надійне. Потрібне нове глибоке дослідження.
В російській Вікіпедії вказується детальніша інформація, або, принаймні, цікавіша. Правда вона не підтверджується джерелами. Андрій Могила там названий сином господаря Молдови Мойсея Могили, і нащадком самого Штефана чел Маре. У 1684 році, після призначення (поляками) гетьманом Правобережжя, Андрій Могила мав резиденцію у Кам’янці, але після поразки від татар у травні того ж року, він рушив у бік Дніпра. Дорогою він втратив значну кількість козаків, які подалися на Лівобережжя – при ньому залишилося 4 тисячі вірних реєстровців.
Пізніше кількість реєстрових козаків значно збільшилася. На Правобережжі відродилося чотири козацькі полки – Білоцерківський полк (Фастівський полк), Брацлавський полк, Вінницький полк (Кальницький полк) та Корсунський полк. Усі козацькі літописці відзначали значну роль гетьмана Могили та його козаків у звільненні Поділля від османів.
Могила Анастасії Могили (дружини)
Свою резиденцію Андрій Могила переніс у монастир-фортецю Трахтемирів. Це була фактично гетьманська столиця Правобережжя до 1689 року. Того року гетьман помер. За однією версією своєю смертю, за іншою – був вбитий козаками, незадоволеними розподілом королівської платні. В монастирі він був похований. Особисто на мою думку – скоріше в Трахтемирівському – власній резиденції, ніж у Межигірському. А у 1804 році, вже за росії, за імператора Павла І, Андрія Могилу перепоховали на старовинному цвинтарі у селі Малий Букрин. Це великий козацький лапчастий хрест на кургані. На хресті епітафія (мовою оригіналу):
«тут почивает раб божий Андрей Могила и жена его Анастасия и дата буквами 1804 г. Крест установлен в год восшествия Наполеона на императорский престол »
Історик Тарас Чухліб припускає, що хрест встановлений на могилі сина гетьмана – Андрія Андрійовича.
Поки все. Недавно наша команда зробила тривимірну модель хреста на могилі. Нижче вона подається.
Текст та фото Романа Маленкова. Модель Андрія Ярового.
Старовинний цвинтар Малого Букрина