Малий Букрин. Старовинний цвинтар та могила Андрія Могили. Гетьмана?

Малий Букрин зараз має близько 200 осіб населення, хоча ще в середині 19 століття тут мешкало майже 700 осіб. У 18 столітті Малий Букрин належав Понятовському – племіннику короля, а у 19-му – родині Ячевських. Кількість населення в селі дуже сильно зменшилася під час кровопролитної битви за Букринський плацдарм у вересні 1943 року, та після наповнення Канівського водосховища.

В Малому Букрині, на Трахтемирівському півострові, на старовинному кладовищі стоїть кам’яний хрест 17 століття. На кургані. Курган вказує, що це поховання представника козацької старшини. Табличка ж говорить про те, що це могила Андрія Могили. Гетьмана. І на самому хресті збереглося його ім’я.

У Вікіпедії написано, що правобережний гетьман Війська Запорізького Андрій Могила, помер і був похований у Межигірському монастирі, а деякі джерела вказують місцем смерті Трахтемирів. Обидва монастирі були патронатними для правобережного козацтва. Треба розібратись, адже Малий Букрин розташований поряд із затопленим нині Трахтемировом.

Могила Андрія Могили

Імовірна могила Анастасії, дружини Андрія

Андрій Могила керував козацькою державою п’ять років. Він був ставленником і союзником поляків, відзначився у багатьох битвах із османами, добився відновлення правобережних козацьких полків. А ще очолив вдалий заколот проти свого попередника – Стефана Куницького. Козацькі літописці хвалять гетьмана, дивно, що він маловідомий. Якщо в Малому Букрині дійсно його могила – то це неабияке місце для українців. Малось би бути. До речі у Вікіпедії досить детально розписано життя і діяльність Андрія Могили.

На старовинному цвинтарі Малого Букрина є ще старовинні кам’яні хрести та намогильні плити.

P.S. Недавно з’явилася інформація, що в Малому Букрині похований не гетьман, а його внук – Андрій Могила.

Текст та фото Романа Маленкова

А ось що написав нам у коментарях Володимир Недяк:

Великий кам’яний мальтійський хрест з вапняка(пригадую) я розшукав по “наводці” пана -товариша козацького полковника, тоді ще к.і.н.Тараса Васильовича Чухліба, дай боже йому здоров’я та його доброму коню. Він чув, що хтось з козаків бачив на старому цвинтарі, пере Мал.Букрином, на шляху до Трахтемирова.

Була глибока, мокра осінь.Йшов мілкий холодний дощ. Я зарядив повний бак горючим свій”БіМер”, взяв фотоапаратуру і попутників та погнав в козацький край. Місце знайшов швидко. Мов пішло в руки. Попри мілкий дощ, все зфотографував швидко і з настроєм. Цвинтар був дуже старий, покинутий але не сумний. Не дивлячись на осінь та сльози дощу, радість від знахідки заповнювала душу шукача.

Дві могили з мальтійськими хрестами були поряд. Одна була дружини гетьмана Анастасія, (на хресті був напис). І ще один хрест лежав поряд, але цілий. Завтра подивлюся світлини у виданні “Україна козацька держава”, уточню.. Це був кінець 2001р. ?

Перед мандрами, я отримав дозвіл у ген.дир.Слоневського на оглядини приватного заповідника “Трахтемирів.”
Але щоб заїхати в заповідник і оглянути козацький цвинтар, де похований козак Муха, скрізь на шляхах були металеві замкнені “шлагбауми”! Про це нас не попередили…)), а навколо доріг, під лісосмугами вириті метрові рови, щоб ніхто не проїхав на авто. Але це не той випадок.

Я вирубав шість акацій в лісосмузі і прокладав собі містки через рови під колеса авто. І так пересувався по заповіднику Трахтемирів. Але один раз зірвався заднім мостом у рів і відірвав бампер на авто, але підкопав рів і виїхав.) Ці випадки я також фотографував. Хто там живе чи жив з козаків в ті часи, знав про це і зможе підтвердити, що попасти транспортом у цю прадавню козацьку місцину до “земель Бокая” було суворо заборонено!
Так була знайдена і вперше сфотографована могила гетьмана Андрія Могили і його дружини “жони Анастасії”(напис). Десь так і було.

Чому моя гіпотетична думка, що то могила гетьмана Могили, тому що землі Трахтемирова належали польському королю, а легендарний козацький Межигірських монастир донатувала Запорожська січ.
Але, якщо козацькі вчені науково-теоретично доведуть, що могила гетьмана Андрія Могили знаходилася в монастирі,(якого не існує в сучасній реальності!) тоді ми знову втратимо реально знакові гетьманські артефакти і ще одне реальне гетьманське поховання!((…