Унікальні речі відкривають старовинні українські цвинтарі. Ось, наприклад, Альтицький у Переяславі. Крім великої кількості старовинних кам’яних хрестів, на деяких могилах тут лежать… жорна. Кам’яні жорна 19-го століття.
В Європі жорна клали на могили мельників, зокрема на Британських островах. В Україні колись теж. Але ніяких доказів, що жорна у Переяславі – то надгробки мельників, немає. немає і доказів протилежного. На нашу думку досить велика вірогідність, що то саме могили мельників (мірошників). Також то можуть бути могили каменоттесів, які ці жорна і робили.
Долина Дніпра від Переяслава до Канева мала значну кількість копалень пісковику. Майстри-каменотеси тут робили жорна, які потім продавали на все Лівобережжя.
На Альтицькому цвинтарі ми знайшли три могили із жорнами. Старовинних кам’яних хрестів тут багато – не один десяток. Найновіші із них датують 20-ми роками минулого століття (є 1929 року). Дивина, але ще у 20-х більшовики дозволяли ставити на цвинтарі кам’яні хрести.
Крім хрестів є і старі надгробки у вигляді вертикально поставлених плит. Курган із такими надгробками розташований біля входу на цвинтар. Неподалік від нього могила Михайла Сікорського – фундатора й багаторічного директора Переяславського Музею архітектури і побуту. Він помер у 2011 році.
Є на цвинтарі капличка, зведена на зламі 19-20 столітть у стилі цегляного модерну. Про цю пам’ятку мало хто знає, але воно й не дивно, зважаючи на величезну кількість пам’яток у Переяславі.
PS. Видаються досить цікавими литі чавунні надгробки на священницьких родинах. Поховання датуються кінцем 19 століття. Схожі намогильні плити є і на Ярмарковому цвинтарі Переяслава.
Текст і фото Романа Маленкова
Жорна на могилах (імовірно мірошників)
Каплиця
Могили священиків