Редвинці

Перша Покровська церква у селі Редвинці Хмельницького району була ще з 1741 року. В працях Подільского єпархіального історико-статистичного комітету за 1901 рік «Приходи та церкви Подільської єпархії» вона описується як дерев’яна триверха, на кам’яному фундаменті, з 5-ярусним іконостасом. При ній була дзвіниця з 1853 року, що розібрана у 1886 році. Тоді ж і стару церкву розібрали, а на її місці звели нову, існуючу нині. Причому, згідно опису, вона стала меншою – двоверхою та з 2-ярусним іконостасом.

Дослідники припускають, що у храм був частково знищений у ХХ ст. а до тепер зберіглась лише його частина. Нема верхньої частини стін, восьмерик з банею теж, ймовірно, встановлено в наші часи. Між тим, церква є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Колись поруч із Редвинцями, трохи на захід, існувало село Підлісці. Його скасували у 1830-х роках за наказом начальства воєнних поселень, мешканців переселили у Редвинці, а сільську церкву Зачаття Св.Анни розібрали. Натомість в тому ж довіднику 1901 року вказано, що на місці церкви стоїть хрест. Ось так, села 70 років як не було, а пам’ять про церкву жила. І от цікаво, як позначились наступні 120 років, ч є якась мітка на місці старої церкви, чи вже навіть і про село таке не пам’ятають ?

Текст та фото Ігоря Дорожка.