Шляхове. Кірха

На схід від Миколаєва ситуація з дорогами краща, ніж в цілому по Миколаївщині. Наприклад, до Баштанки, простяглася майже ідеальна, асфальто-бетонна траса, яка, чомусь, обривається на на об’їздній Баштанки, але, далі, починається знову. Далі ми не їхали, а повернули на село Шляхове, до якого 7 кілометрів від Баштанки.

Феноменальні речі ховає український степ. Руїни загадкових німецьких поселень, наприклад, їхніх храмів і будинків, які стоять тут вже століття, і майже ніхто із нинішніх тутешніх мешканців не знає, що воно, і хто поставив. Знають лише одне слово – німці.

Шляхове раніше називалося Ное-Карлсруе. Заснували його у середині 19 століття німецькі лютерани, збудували кам’яні будинки, школу та кірху. Руїни неоготичної кірхи вражають. Місцеві мешканці, шукаючи скарби, знесли апсиду храму, кажуть вибухівкою. Хтозна чи знайшли… Варвари. Біля храму залишки його кам’яних будинків, а метрів за 300 – спаплюжений німецький цвинтар. На цвинтарі жодного цілого надгробка – розбиті, звалені – ну для чого вони це зробили, зрозуміти важко.

Німців тут давно немає. Чи приїжджають вони на свою колишню батьківщину – не відомо, як і не відомо, чи залишився хтось, хто мав предків у Новому Карлсруе.

Шляхове ми досліджували під час експедиції, організованої за підтримки Lexus. Більш розгорнутий матеріал про цю експедицію можете почитати на нашому сайті тут.

Текст та фото Романа Маленкова.