Старе Місто, хоч і має такий топонім, насправді є селом Підгаєцького району Тернопільщини, з населенням близько 1100 мешканців.
На території села ще у 14 ст. існувало поселення з церквою і костелом, що мало назву Підгайці (вперше назва згадується 1397 року). Його було знищено татарами, і в середині 14 ст. на сусідній дільниці, на березі річки Коропець, збудували новий костел і замок, навколо яких розвинулося місто Підгайці. На старому місці при цьому продовжувало існувати село, яке теж несло стару назву. Вже в 1578 році поряд із містом Підгайці згадується село Старі Підгайці. В селі ще й досі можна бачити старі вали. З часом назва змінилась на Старе Місто. Протягом 17 ст. Старе Місто зазнавало постійних нападів татар, поляків та козаків, що супроводжувались руйнуваннями. Поблизу села 1667 року відбулась битва між військами Петра Дорошенка та Яна Собеського, невдала для козаків, після якої у костелі в Підгайцях була підписана Підгаєцька угода. Із Вікіпедії
Коли Старе Місто перейшло під владу австрійців, воно вже було досить відбудованим, а найбільшого розвитку досягло в 19 ст., там діяли “Просвіта”, “Січ”, “Рідна школа” та інші товариства. Первісно будинок “Просвіти” збудували у 1901 році, через 10 років розширили, і він простояв до 1936 року, коли на його місці звели новий, більш сучасний та що відповідав потребам громади.
Серед пам’яток – цвинтарна дерев’яна церква Святої Покрови, 1854 року (у наш час тут проходять Великодні служби, капличка Святої Покрови нова, 1995 року), а також мурована церква Святого Юрія, 1931 року, із дзвіницею.
Текст та фото Ігоря Дорожка.
Читайте також про старовинний український цвинтар у Старому Місті.
Церква святого Юрія
Покровська церква