Тухолька. Дерев’яна церква

Дерев’яна церква збудована у 1858 р. (за іншими даними у 1845 р.) поблизу дороги до села Климець, на невисокому хребті. До 1939 р. її покровителями були відомі промисловці та меценати брати барони Гредлі зі Сколього.

На великому металевому хресті напроти церкви є таблиця з короткою історією святині у період 2-ї половини ХХ ст.: “8.ІХ.1961 р. – церква перестала бути діючою. 19.І.1988 – перше Богоявленьє освящення води на річці. 10.IV.1988 – перше посвящення Паски Христової. 29.V.1988 – відкриття церкви і перше богослужіння. 20.ХІ.1988 – надання священика Олексія Юрійовича. 27.ХІ.1988 – приїзд Владики в честь 1000 річчя”.

Поруч ще одна пам’ятна таблиця: “Въ рочницю заложеня читальнъ заведенія брацтва найсв. тайнъ. та запровадженя загальной тверезости въ день св. о. Николая 1895 р. Памятникъ сей поставили зъ вдячности ку г: Богу члены сихъ товариствъ”.

Церква знаходиться за кілометр на південь від центру Тухольки. Це тризрубна триверха будівля підвалини якої опираються на кам’яну підкладку. Орієнтована вівтарем на північний-схід.

До вівтаря від заходу прибудована ризниця, накрита трисхилим дахом на гребені якого влаштований ліхтар з маківкою. На другому ярусі бабинця є емпора (каплиця над бабинцем), яку зовні оточує аркадова галерея.

До неї ведуть зовнішні дерев’яні сходи, а вхід до емпори захищають масивні металеві двері. Оскільки емпора нависає над бабинцем, то під піддашшям яке опоясує святиню зробили невеликий рівноширокий присінок. Стіни під опасанням складаються з відкритих брусів зрубу, стіни над опасанням і присінку – вертикально шальовані дошками.

Наву завершує четверик з одним заломом, на якому восьмерик також з одним заломом, накритий витягнутої форми банею з ліхтарем та маківкою. Вівтарна частина під опасанням квадратова у плані, над опасанням – п’ятибічна з восьмериком на два заломи, накрита низьким восьмибічним наметом з ліхтарем і маківкою.

На трисхилому даху над емпорою влаштували світловий восьмерик на два заломи, завершений як над вівтарем.

На осі церкви, на південь від неї знаходиться дерев’яна квадратова у плані двоярусна дзвіниця, збудована у 1862 році (напис на надпоріжнику вхідних дверей), накрита восьмибічним наметовим дахом, який вінчає ліхтар з маківкою.

Текст із сайту “Дерев’яні храми Західної України“, фото Романа Маленкова