Туреччина. Егіль Egil. Забуті гробниці та Тигр

За 50 кілометрів на північ від Діярбакиру, на березі легендарної ріки Тигр, лежить місто Егіль Egil. Маловідоме нині, воно колись було столицею вірменського князівства Софен, яке входило у Велику Вірменію, а потім курдського емірату Егіль, який існував із 1049 по 1864 роки. У вірменський період місто було відоме під назвами Ангел-Тун та Каркатіосерта. А ще його називали містом пророків, адже вважалося, що декілька біблійних пророків, зокрема Єлисей, поховані у таємничих, висічених у скелях на березі Тигру, гробницях. Також існує думка, що в гробницях лежать вірменські царі, а ще припускають, що то язичницькі храми, а не гробниці…

В 20 столітті, із центру князівства Егіль перетворився  на велике село. На Тигрі, у каньйоні створили водосховище, яке затопило частину долини і гробниці, про які, з часом усі забули. Егіль потихеньку перебудували у нове, біленьке, сучасне містечко, а у 2018 році прорвало греблю, рівень води впав і гробниці знову відкрилися. Вони стали майже сенсацією. Я вам скажу чесно – нині прогулянка по Тигру на човні, із зовнішнім оглядом цих неймовірних, не схожих ні на що скельних гробниць – це одна із кращих атракцій у Туреччині.

Тигр – одна із найбільших рік Близького Сходу. Починається він у Туреччині, в районі Вірменського нагір’я, зовсім недалеко від початків Євфрату, з яким потім, десь у Іраку, зливається в Шатт-ель-Араб, а раніше формує легендарне межиріччя – Месопотамію. Егіль – це теж Месопотамія, відразу за містом, на правому боці Тигра, починаються величезні сади, але саме місто примостилося на високій сухій горі, і колись це була фортеця. Схили, надзвичайно стрімкі й високі, роблять долину Тигру каньйоноподібною, і найкраще це видно від оглядових майданчиків природного парку «Пророки Егіля» – там, до речі, поховано чотирьох ісламських пророків, і саме тому Егіль називають містом пророків мусульмани.

Над сучасним, новеньким і біленьким містом здіймається уштрикана печерами скеля – саме тут був стародавній Егіль-Каркатіосерта. Його оточували потужні мури, від яких залишились шматки, а нижче, біля води стоять оті неймовірні гробниці. І нехай про Егіль не так вже багато інформації, але місто відвідати потрібно обов’язково, і обов’язково проїхатись по Тигру.

Текст та фото Романа Маленкова.