Туреччина. Хамамлі Hamamli. Грузинська церква

За 20 кілометрів від Артвіну, високо в горах, над глибокою долиною річки Берта Чайі, яка нині перетворена на дуже красиве водосховище у каньйоні, лежить село Хамамлі Hamamli. Тут є пам’ятка грузинської сакральної архітектури – церква монастиря Долішане Dolisane (грузинська назва Доліскана). На картах його позначають двома назвами – Хамамлі називають також, тому? як більш правильно – не знаю.

Ця церква – одна із найкраще збережених грузинських церков у регіоні, тут навіть розписи частково збереглися. Хоча грузин-християн у селі немає, і доглядати за храмом нікому. Гарну збереженість можна пояснити тим, що до останнього часу, від завоювання села османами у 16 столітті, тут була мечеть. Пам’ятаючи монастирське минуле храму, турки називали її кілісе джамі – церковна мечеть. Але зараз тут мечеті немає. І підлоги в храмі вже немає теж. Чому його покинули – хтозна, адже цінність будівлі неймовірна. Її звів архітектор, який працював на іберійського царя Сумбата І у 945-958 роках. Отже церкві більше тисячі років, а вона стоїть без вікон і замків на дверях.

Монастир був присвячений святим Габріелю та Михаїлу. Він був значним культовим центром князівства Кларжеті й найбільшого розквіту досягнув у 14 столітті. Від тих часів на стінах храму збереглися барельєфи (навіть із зображеннями святих), а також написи стародавнім грузинським шрифтом Асомтаврулі.

Текст та фото Романа Маленкова.