Туреччина. Мавзолей Белеві

Неймовірна циклопічна споруда, витесана із гігантського скельного моноліту й обкладена кам’яними блоками – це мавзолей Белеві. Він розташований за 20 км від Ефеса, на жвавому туристичному шляху, хоч а туристами майже не відвідується. Мало того, нам взагалі довелося пробиратися до нього крізь дірку в огорожі – все було зачинено, а слідів хоч когось із службовців, чи охоронців, які могли б нас впустити, знайдено не було.

Дослідники стверджують, що мавзолей Белеві розмірами не поступався чуду античного світу – Галікарнаському мавзолею, до якого звідси якась сотня кілометрів. Але Галікарнаський мавзолей повністю розібрали лицарі-хрестоносці для будівництва Бодрумського замку, а от мавзолей Белеві стоїть. Частково зруйнований, вже значно нижчий, ніж був, але, завдяки кам’яному моноліту в основі, стоїть. Власне гробниця була вирізана в цьому моноліті, а потім все обклали каменем, для декору, а на вершині звели портик із колонами .

Хто зводив мавзолей – точно не відомо. Науковці кажуть, що його почав будувати для себе колишній охоронець Александра Македонського, Лісімах, який після смерті імператора, став царем у Ефесі. Але його точно не поховали у мавзолеї, адже він загинув у битві із Селевком Нікатором. Найвірогідніше, у мавзолеї поховали царя Антіоха ІІ Теоса, а добудувала споруду його дружина, Лаодіка, яка сама ж його і отруїла.

Мавзолей Белеві мав квадратну основу 30 на 30 метрів, а у висоту сягав 30-40 метрів. Він був усе ж меншим від Галікарнаського, але другим за розміром в усьому елліністичному світі. Під час розкопок у погребальній камері знайшли саркофаг із кістками чоловіка, як вважають, саме Антіоха.

Мавзолей Белеві – дивовижна будівля. Будете біля Ефесу – обов’язково переконайтесь у цьому на власні очі.

Текст та фото Романа Маленкова.