За 40 кілометрів на південний захід від Ізміра, біля села Єнікьой лежить стародавнє місто Метрополіс, точніше його викопні рештки, оточені мурами османського періоду. Кілька раз я звертав увагу на фортецю, на схилі гори, коли прямував у бік Ефесу, якось, нарешті заїхав, і не пошкодував, адже тут представлені цілих п’ять періодів життя міста – класичний, елліністичний, римський, візантійський та османський. А потім місто фактично зникло.
Головною пам’яткою Метрополіса є великий амфітеатр, реставрований у 2001 році. Є тут залишки храму бога війни – Ареса, одного із двох існуючих, є візантійська церква, римські будинки із мозаїками на підлозі. Усе це розкопали, починаючи від 1972 року, коли почалися перші археологічні дослідження Метрополіса. Було знайдено багато артефактів до грецьких періодів – хетського та мікенського, які доводять, що місто тут існувало дуже давно.
Про Метрополіс згадували у своїх працях Страбон і Птолемей, воно було частиною елліністичного Пергамського царства. Загалом, нинішні будівлі показують місто як саме грецьке, яке зазнало римського та візантійського впливу. Оборонні споруди теж були зведені ще еллінами, хоча їх потім добудовували римляни, візантійці та османи.
Метрополіс тягнеться вгору, до акрополя, в якому збереглися лише підмурки. Загалом місто доволі цікаве, і заслуговує на годинну зупинку.
Текст та фото Романа Маленкова.