На великому плато на правому березі річки Ахурян височіть великий собор. То – руїни Мренської базиліки в зруйновоному місті Мрен. Стоячи на високому плато, собор Мрен піднімається з ландшафту, оточеного зруйнованими фундаментами давнього поселення. Ця споруда була побудована під час правління Іраклія в 638 році нашої ери і пов’язана з князем Вірменії та Сирії Давітом Сахаруні. Вважається, що Мрен є найбільшою збереженою купольною базилікою в Вірменії 7 століття. Собор був побудований з бутової кладки, характерної будівельної техніки середньовічної Вірменії та Грузії, і прикрашений внутрішніми фресками та керамічним черепичним дахом.
Оскільки протягом століть собор міняв власників, до будівлі додавались доповнення та написи. Навколишнє поселення припинило своє існування після туркменських вторгнень у 14 -15 століттях, а собор був занедбаний і підданий стихії протягом сотень років. Останнім часом його погіршення різко загострилося. Кілька років тому південний фасад обвалився. Доступ до цього місця в регіоні Карс в Туреччині непростий і потребує дозволу урядових органів, оскільки він розташований у мілітаризованій зоні. Нам пощастило і ми пішли дійшли до цього собору.
Мрен був включений до Всесвітнього списку пам’яток 2014 року, щоб підвищити обізнаність про мистецьке та культурне значення місця та посилити його охорону.
На данний час собор в руїні і в дуже жахливому стані….
Текст та фото Максима Назаренка.