Туреччина. Пасинлер Pasinler. Замок Хасанкале

За 40 кілометрів на схід від Ерзурума, на високій горі, біля дороги на Карс, в містечку Пасинлер Pasinler, розташований замок Хасанкале. Забудови у замку не збереглося ніякої, лише стіни. Але стіни доволі цікаві й фотогенічні. Щоб потрапити у замок – потрібно проїхати вузенькими вуличками Пасинлера. Вхід безкоштовний.

Назва Пасинлер походить від назви племені фазіанів, яке колись контролювало цю територію. Грецькою воно називалося – пасіане, грузинською – басіані, вірменською – басеан, ну а турки трохи перекрутили. Назва замку – Хасан, пов’язана із місцевим правителем, який керував замком у 14 столітті – Узуном Хасаном. Він же перебудував його. Хоча в турецьких джерелах ми зустрічаємо ім’я Аккоюнлу Хасан – правитель 15 століття.

Перший замок на цій горі збудували – відгадайте хто – звичайно, урартійці, їм приписують будівництво усіх тутешніх замків. Але як виглядав перший – невідомо, адже нинішній замок, то вже вірменський – вірмени володіли цією місцевістю із 4 століття до н.е., до 5 століття нашої ери. Тоді місто називалося Басан. Вірменські літописці вказують, що місто й околиці належали клану Ордунів.

Пізніше сюди вторглися сасаніди, а ще пізніше – араби, які володіли Басаном до 9 століття, доки не були вигнані грузинськими Багратидами, на заміну яким прийшла Візантія.

В 11 столітті Басан (Басіані) захопили сельджуки, а у 13 столітті їх розбили і вигнали грузини. Грузії місто належало до 1545 року – тоді прийшли османи й зміна володарів закінчилась. Щоправда, у 19-20 століттях сюди тричі приходили росіяни, але то були короткі періоди.

Замок Хасанкале має трикутну форму. Його довжина 125 метрів, а ширина 20. Стіни зведені на краєчку крутої скелі, тому немає ніякого рову. Вершечок скелі розташований прямо у замку, і мури пристосовані до нього.

Замок значно цікавіший ззовні, ніж зсередини, але із його стін відкриваються прекрасні краєвиди, тому відвідати його обов’язково потрібно.

Текст та фото Романа Маленкова.