Туреччина. Шавшат Şavşat. Грузинський замок та церква

За 50 кілометрів від центру іла (області) Артвін, за 20 км від грузинського кордону, понад річкою Шавшат, лежить місто Шавшат. Колись він був центром регіону населеного грузинами – Шавшадістан, назвав його Евлій Челебі у своєму опусі, але нині в місті нічого від тих давніх часів не лишилося, адже від 16 століття, ці землі є частиною османського світу. Грузини-християни давно звідси зникли, а ті що залишились – мусульмани, й не факт, що вони продовжують вважати себе грузинами. Але все таки у Шавшат треба їхати, адже за кілька кілометрів на захід від сучасного міста, між рікою Шавшат та її притокою, стоїть грузинський замок. Навіть турки не сперечаються у його походженні, адже він єдиний у Туреччині, зведений у такому стилі. Це стиль замків епохи Баградитів. Такі будували грузини у 9 столітті.

Замок поруйнуваний, але руїною його не назвеш, адже стіни та башти збереглися, просто в «обгризеному» вигляді. Майже повністю збереглася висока башта, на якій нині півмісяць із зіркою.

Замок музеєфікований. Тут є доріжки, сходи, каса, але нам не пощастило потрапити всередину. Чомусь було зачинено.

За 8 кілометрів на північний схід від Шавшату лежить село Чевізлі. Відразу скажу, що дороги в цій глухій місцині не найкращої якості. Виглядає так, що цивілізація тільки дійшла сюди, і тільки почали будувати дороги. В Чевізлі збереглася грузинська церква Тбеті, яку звели між 899 та 914 роками, часи правління Ашота Коухі, князя з династії Багратидів. Із 11 по 14 століття храм був дуже важливим релігійним центром у регіоні, але після завоювання території османами, його перетворили на мечеть.

Нині церква Тбеті (Тібеті) – не має даху, перекриттів, і стіни її досить сильно поруйновані – це результат землетрусу 1953 року. Від тих часів її ніхто не реставрував, хоча видно, що зараз нею зацікавилися, поставили інформаційну таблицю трьома мовами – турецькою, англійською і грузинською, позначили на картах…

Церква дуже цікава. Навіть в руїні вона виглядає досить велично, а її старовинні грузинські барельєфи, орнаментальні й сакральні – вони неймовірні.

Текст та фото Романа Маленкова.