Скажу чесно – замок Диявола – Шейтан Калесі Şeytan Kalesi – це кіно наживо. Ніде і ніколи я не відчував наскільки сильно, що опинився по інший бік екрану, причому, у «Володарях перснів». Фентезійні гори тут, нічим не гірші від новозеландських із блокбастера Пітера Джексона, до замку тягнеться широка долина, скельні ділянки якої чергуються із ділянками вкритими зеленню – чагарниками та травами. Тутешня місцевість досить сильно відрізняється від гір навколо Карсу, до яких менше ста кілометрів, і які без рослинності виглядають непривітно і пустельно. Недаремно в минулому це були різні країни – Карс – то Вірменія,а Каджисцихе – саме така справжня назва замку, яка в перекладі із грузинської означає те саме – чортів замок, і міста, яке стояло колись навколо нього – то Грузія. Кажуть, що легендарний Шота Руставелі взяв Каджисцихе – то один із замків у його творі.
Колись цей регіон Грузії називався Ерушеті, нині ж це Чилдирський район провінції Ардахан. Замком Диявола твердиню назвали вже турки, після завоювання. Згідно із легендами і переказами чи то тут бачили диявола (шайтана), чи то він допомагав оборонцям, стримувати навалу османів у 1578 році. Не допоміг. Каджисцихе було захоплено. А пізніше його покинули.
Початку замку Каджисцихе були закладені ще в період Урарту – у цій місцевості мало замків, які будувались не тоді. Пізніше навколо потужного і неприступного замку виросло невелике село, яке у часи грузинського царства перетворилося на місто, із храмами і ринком. Від ринку нічого не залишилося, є залишки церкви – чотири стіни, та висічені у скелі сходи, які ведуть униз до струмка. В оборонному сенсі, як на середньовіччя, споруда бездоганна, навіть зараз – стрімкі скелі, башта-донжон, дві менші башти і стіни. Поглянувши на довколишні урвища, стає зрозумілим, чому цей замок було так важко захопити. Але наприкінці 16 століття, коли вже популярною була артилерія, османи взяли замок, хоч він і тоді чинив супротив.
До замку Шейтан Калесі можна дістатися від села Йілдірімтепе. Врахуйте, що від паркінгу вам 1,5 км доведеться йти пішки, але зовсім недавно тут зробили прекрасну пішохідну доріжку, яка йде по траверсу гори, на одному рівні (майже без підйомів і спусків). Тутешні краєвиди просто неймовірні, тому ніхто не жаліється, що доводиться йти пішки. Замок Шейтан Калесі розташований на висоті 1900 м над р.м.
Текст та фото Романа Маленкова.