Вул. Ігорівська, 9/1, – будинок Хвойки

Двоповерховий будинок за адресою вул. Ігорівська, 9/1. замикає перспективу Ігорівської на перетині її з вул. Братською.

Фото: Роман Маленков

Збудований за проектом архітектора Володимира Ніколаєва. Це єдиний будинок, що зберігся від наріжної садиби, яка належала в кінця ХІХ ст. та на початку ХХ ст. К. Сорокіній.

Огорожа по Ігорівській вулиці того ж часу, що й сам будинок.

Фото: Роман Маленков

Будинок двоповерховий, з підвалом, цегляний, у плані Г-подібний, планування коридорно-анфіладне. Композиція фасадів асиметрична, наріжжя будинку виділено розкріповкою і завершено декоративним наметом, не передбаченим первісним проектом.

Фото: Роман Маленков

На розі розташовувався вхід до магазину (пізніше дверний отвір було перетворено на віконний. Добре зберіглося оздоблення фасадів і окремих інтер’єрів у стилі ренесансу.

Є яскравим зразком житлового будинку 2-ї пол. ХІХ ст. У цьому будинку 1898-1914 роках з невеликими перервами (1908 – вул. Братська, 14; 1909 – вул. Іллінська, 1) жив  знаменитий археолог Вікентій Хвойка. У своїй квартирі вчений навіть відкрив для широкої публіки музей старожитностей у якому представив свої чисельні знахідки.

Фото: Роман Маленков

У 1967 році у пам’ять  першовідкривача знаменитої трипільської культури на будинку встановили гранітну меморіальну дошку із зображенням трипільського посуду (архітектор М. Говденко).

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 928 «Про занесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України» від 3 вересня 2009 р. будинок по Ігоревській 9/1 отримав статус пам’ятки історії національного значення (охоронний № 260022-Н).

Фото: Роман Маленков

Нині будинок знаменитого археолога стоїть пусткою і занепадає. На стінах навіть берізки виросли. Наразі він  перебуває у власності одного з одіозних олігархів (дуже православного – МП(ФСБ)).

Більше фото дивіться у галереї.