Палац у Хомутці. Сумний спадок Апостолів

В радянські часи усі знали Муравйових-Апостолів – трьох братів, які очолювали рух декабристів. Шанували, називали героями, але ніколи не згадували, що вони – нащадки українського гетьмана Данила Апостола. В їхньому родовому маєтку не відбувалося покладання квітів, вечорів пам’яті і т.д. Тут просто розмістили ветеринарний технікум, що і вберегло палац від руйнації. Але судячи із його нинішнього стану – жити палацу залишилось недовго, адже технікум будівлю покинув, а місцевій владі на нього плювати.

Палац Муравйових-Апостолів. Початок ХІХ ст.

Будівник маєтку в Хомутці (це село належало Апостолам із 18 століття), Іван Муравйов-Апостол, був нащадком гетьмана по матері, яка доводилася Данилу Апостолу онукою. Він працював на багатьох державних посадах, був таємним радником, послом (у Гамбургу і Мадриді), але із 1806 року, ніби, відійшов від державних справ й перебрався у рідний Хомутець. Саме тоді й було зведено класицистичний палац (припускають, що його перебудували із старого) та облаштовано парк. 

Іван мав трьох синів – Матвія, Сергія та Іполита. Усі троє стали декабристами і постраждали через це: одного стратили, інший застрелився, і лише старший, Матвій, відбувши 15 років каторги, дожив до глибокої старості.

Ось що пише про палац Вікіпедія:

Двоповерхова споруда, кам’яна, потинькована. Головний вхід підкреслює вежа зі складним дахом. Парадний двір утворюють бічні флігелі з кутовими вежами та мансардним поверхом. Будівля має ознаки бароко з переходом у класицизм, але без портиків, колон, трикутних фронтонів

Нині територія палацу перебуває у запустінні, хоча він є офіційною пам’яткою архітектури, а парк навколо – пам’яткою садово-паркового мистецтва. Ще гірше – про існування палацу, за 20 кілометрів від курортного Миргороду, мало хто знає, хоча він міг би бути гарним туристичним об’єктом.

А ще є у Хомутці прекрасний зразок українського модерну – клуб початку 20 століття. Щоправда вже в період незалежності, його сильно спотворили, частково перебудувавши. Тепер це храм.

Із Хомутця можна проїхати до ще однієї забутої й покинутої пам’ятки – величезного храму-пантеону Базилеських у Вергунах, але то вже інша історія.

Текст та фото Романа Маленкова
50.057610, 33.718929 Дивитись на мапі Google Maps