Будинок Майкапар. Лютеранська, 6

З усього розмаїття архітектурних перлин Лютеранської вулиці, цей колишній прибутковий будинок є чи не найбільш декорованим. Дехто порівнює його із багатоярусним кремовим тортом. Дійсно схожий. Хоча не кожен торт так прикрасять кулінари, як прикрасили головний будинок садиби на Лютеранській (№6) скульптори та будівельники. Проект будинку зробив майстер київського модерну, відомий архітектор німецького походження Мартін Клуг.

Дом Майкапар

Прибутковий будинок Рахилі Майкапар (1905)

Колись це була міська садиба київської купчихи Рахілі Майкапар. Складалася вона із трьох будівель: першою, у 1901 році, з’явився чотириповерховий флігель у дворі (нині Лютеранська, 6-б, архітектор Микола Вишневський). Потім виріс головний будинок (1905 р.). У 1911 році збудували останній будинок у комплексі – 6-поверховий флігель (Лютеранська, 8).

Будинки садиби використовувались як прибуткові. На той час в центрі Києва з’являлося немало будинків, які зводились виключно під здачу квартир в оренду. Прибутковий будинок Рахілі Майкапар займав далеко не останнє місце серед інших таких споруд, як за ціною, так і за престижністю. Від тодішніх інтер’єрів нині нічого не збереглося, але приміщення шостого будинку по Лютеранській є одними з найдорожчих у Києві.

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Прибутковий будинок (Лютеранська, 6) та його декор

Я не є великим фахівцем в архітектурі (особливо у стилі модерн), тому не буду лізти в архітектурні деталі одного з кращих творінь Мартіна Клуга (флігелі комплексу не мають такої цінності), яке стало синтезом модерну, неоренесансу, та необароко. Але про декор не можу промовчати – це щось неймовірне: колони, карнизи, барельєфи, орнаменти, феї… Особливе захоплення викликають атланти, причому зовсім не мускулисті кремезні чолов’яги, а якісь бородаті діди. Клас!

Цікавим в архітектурному сенсі є флігель, зведений у дворі садиби (Лютеранська, 6-б). Це не шедевр, але цегляний модерновий декор робить будівлю доволі симпатичною.

У садибі Рахилі Майкапар зупинявся Максим Горький, часто тут орендували приміщення актори театру Соловцова (нині театр імені Івана Франка). Із 1950-го до 1991-го року в колишньому прибутковому будинку мешкав народний художник, скульптор Олександр Ковальов.

Текст та фото Романа Маленкова

Автор висловлює щиру подяку Михайлу Кальницькому за його феноменальні знання Міста

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Люди похилого віку, але вже більше століття тримають тягар будинку єврейської купчихи

Дом Майкапар

Ще один елемент декору

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Дом Майкапар

Флігель садиби (1905 р.). Лютеранська, 6-б

50.445727, 30.523460 Дивитись на мапі Google Maps