Урвенна. Чеська колонія.

Урвенна розташована за 7 км на південь від Здолбунова. Недалеко від села колись було болото Урва (може й нині є) – глибоке й небезпечне, от від нього й пішла назва села. Колись село входило у величезну ординацію Острозьких, але коли припинився рід – зникла і ординація. Не зразу, були ще Заславські і Любомирські…

Урвенна – досить давнє село. Перші згадки про нього датуються 15 століттям, тоді воно називалося Урвяна. У кінці 18 століття село перейшло у власність до поляків Порчинських, а у 19-му власником Урвенни став Віталіс Порчинський, який збудував тут маєток, і класицистичним палацом. Він же запросив у село чеських колоністів.

Чеський заїзд із корчмою.

Якщо на півдні України були переважно німецькі колоністи, то на Волині – колись це стало відкриттям для нас – була велика громада чехів. Вони будували пивоварні – без цього чехам не можливо, а ще млини, храми і, навіть, готелі. Такий готель – заїзд зберігся у селі Урвенна. Із словом “зберігся” я погарячкував – стоять колони і залишки стін. Зберігся паровий млин початку 20 століття, який і нині працює, звичайно ж не на пару – там стоїть електродвигун. Є багато чеських житлових будинків та великих повіток, а ще є палац Порчинського, який нам побачити не вдалося – він на території якогось чи то підприємства, чи хтозна чого, за високими воротами і огорожею. Цей палац бачив і малював Наполеон Орда, а громадянам України зробити це не вдається.

Текст Сергія Щербія, фото Романа Маленкова.

Чеський паровий млин.

Чеські господарські та житлові будинки.

50.450596, 26.250416 Дивитись на мапі Google Maps