Могила гетьмана Андрія Могили

В Малому Букрині, на Трахтемирівському півострові, на старовинному кладовищі стоїть кам’яний хрест 17 століття. На кургані. Курган вказує, що це поховання представника козацької старшини. Табличка ж говорить про те, що це могила Андрія Могили. Гетьмана. І на самому хресті збереглося його ім’я.

У Вікіпедії написано, що правобережний гетьман Війська Запорізького Андрій Могила, помер і був похований у Межигірському монастирі, а деякі джерела вказують місцем смерті Трахтемирів. Обидва монастирі були патронатними для правобережного козацтва. Треба розібратись.
Андрій Могила керував козацькою державою п’ять років. Він був ставленником і союзником поляків, відзначився у багатьох битвах із османами, добився відновлення правобережних козацьких полків. А ще очолив вдалий заколот проти свого попередника – Стефана Куницького. Козацькі літописці хвалять гетьмана, дивно, що він маловідомий. Якщо в Малому Букрині дійсно його могила – то це неабияке місце для українців. Малось би бути.

Хрест на могилі Андрія Могили

Щодо біографії гетьмана – вона слабодосліджена, а козацькі літописи, джерело не дуже надійне. Потрібне нове глибоке дослідження.

В російській Вікіпедії вказується детальніша інформація, або, принаймні, цікавіша. Правда вона не підтверджується джерелами. Андрій Могила там названий сином господаря Молдови Мойсея Могили, і нащадком самого Штефана чел Маре. У 1684 році, після призначення (поляками) гетьманом Правобережжя, Андрій Могила мав резиденцію у Кам’янці, але після поразки від татар у травні того ж року, він рушив у бік Дніпра. Дорогою він втратив значну кількість козаків, які подалися на Лівобережжя – при ньому залишилося 4 тисячі вірних реєстровців.

Пізніше кількість реєстрових козаків значно збільшилася. На Правобережжі відродилося чотири козацькі полки – Білоцерківський полк (Фастівський полк), Брацлавський полк, Вінницький полк (Кальницький полк) та Корсунський полк. Усі козацькі літописці відзначали значну роль гетьмана Могили та його козаків у звільненні Поділля від османів.

Могила Анастасії Могили (дружини)

Свою резиденцію Андрій Могила переніс у монастир-фортецю Трахтемирів. Це була фактично гетьманська столиця Правобережжя до 1689 року. Того року гетьман помер. За однією версією своєю смертю, за іншою – був вбитий козаками, незадоволеними розподілом королівської платні. В монастирі він був похований. Особисто на мою думку – скоріше в Трахтемирівському – власній резиденції, ніж у Межигірському. А у 1804 році, вже за росії, за імператора Павла І, Андрія Могилу перепоховали на старовинному цвинтарі у селі Малий Букрин. Це великий козацький лапчастий хрест на кургані. На хресті епітафія (мовою оригіналу):

«тут почивает раб божий Андрей Могила и жена его Анастасия и дата буквами 1804 г. Крест установлен в год восшествия Наполеона на императорский престол »

Історик Тарас Чухліб припускає, що хрест встановлений на могилі сина гетьмана – Андрія Андрійовича.

Поки все. Недавно наша команда зробила тривимірну модель хреста на могилі. Нижче вона подається.

Текст та фото Романа Маленкова. Модель Андрія Ярового.

Ще про Малий Букрин та могилу Андрія Могили читайте тут

Старовинний цвинтар Малого Букрина