Порохова

Потрапив я в Порохову, що розташовується в Бучацькому районі на Тернопільщині, доволі випадково під час вельми насиченої одноденної мандрівки в компанії з andy_babubudu і haidamac. Власне під час тієї поїздки в планах не було зупинки в Пороховій, але в пошуках короткої дороги з Коропця до Устечка нас сюди таки занесло. На відміну від мене, хлопці не були в курсі стану доріг південної частини Тернопільщини, тому вперто шукали коротші шляхи за допомогою карт і джіпіесів, при тому абсолютно ігноруючи мої вельми доречні поради щодо об’їзду банально в плані економії часу. Якби там не було, хоч і з труднощами, але запланований шлях ми таки подолали, а в Пороховій, хоча і дуже не надовго, але таки зупинились.

У селі в наші дні можна побачити дві архітектурні цікавинки – церкву Покрови Богородиці (1812 р.) і костел Матері Божої Цариці (1930 р.). Незважаючи на доволі молоді дати зведення збережених сакральних споруд, поселення все-таки має вельми поважний вік – перші згадки про Порохову датуються 1452-им роком.
Оскільки під час подорожі саме костелу випало щастя бути зупиненими поруч, то йому і буде присвячено кілька слів. У 1893 році в селі з’явився дерев’яний костел, який було споруджено на кошти Заремби-Целецького, і який було освячено під титулом Івана Хрестителя. Храм виконував роль філіалу парафіяльної святині з центром в недалекому Бариші. У 1925 році в Пороховій утворили власну парафію, що стало поштовхом до будівництва нового більш місткого костелу. Протягом 1925-1929 років за проектом львівського архітектора Б.Віктора було зведено новий храм, який освятили під титулом Матері Божої Королеви Польщі. До речі, саме Віктор у 1922-1925 роках виступав проектантом модернових перебудов у палаці архієпископів в Оброшино. Попри це протягом 1930-их років було здійснено перебудову частини храму за проектом В. Бургельського. Після приходу радянської влади костел було закрито. До 1993 року храм виконував функції зерносховища і складу мінеральних добрив. Після цього костел повернули вірянам, а у 1995 році храм заново освятили під титулом Матері Божої Цариці.

Вид на костел з пагорбу поблизу дороги на Стінку:

Десь там поміж дерев сховалась церква Покрови Богородиці:

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
48.955740, 25.261173 Дивитись на мапі Google Maps