Залав’є

Маленьке село Залав’є Теребовлянського району розташовано всього за кілометр від Підгайчиків на протилежному березі річки Серет біля впадіння в неї річки Гнізна. За переказами назва походить від того, що воно розташовано неподалік від села Зеленче, де колись була пристань княжої Теребовлі і торговиця: отже люди будували житла за купецькими лавами. Кажуть, що цих лавах ще в княжі часи крамарі виставляли свій торг.

Вперше Залав‘є згадується у 1423 році у земських книгах міста Теребовлі. Оскільки воно лежало на торгівельному шляху, то не раз піддавалося нападам турків і татар. Село було повністю зруйновано ними у 1453 та 1467 роках, а також під час битві при Зборові у 1649 році. Наприкінці австрійського періоду в селі діяла двокласова школа з українською мовою навчання, товариство “Просвіта”.

Весною 1914 року з ініціативи місцевих просвітителів – отця Савина Дубрака і директора школи Діонісія Рущинського в Залав’ї було відкрито перший на Теребовлянщині пам’ятник Тарасові Шевченку. На відкритті пам’ятника з промовою виступив визначний діяч Галичини Льогін Цегельський – прадід Олега Тягнибока. За Польщі в селі діяла українська читальня, а також товариства «Сокіл», «Луг», «Сільський господар», “Рідна школа”. Залав’є – Батьківщина відомого ентографа і музиканта Федора Маковського.

Церкву Святої Трійці у Залав’ї збудовано і освячено у 1903 році. Хоча реєстр пам’яток місцевого значення датує храм 1887 роком. Деякий час парохом села був о. Ісидор Нагаєвський – професор Українського католицького університету.

Але найцікавіша пам’ятка села, безумовно, старий невеличкий костел кінця ХІХ століття. В радянський період храм був закинутий, але нащодавно його взяла під опіку греко-католицька громада. Сьогодні в приміщенні костелу діє недільна катехитична школа при церкви Пресвятої Трійці.


Вхідні двері і одвірок:

Серед інших пам’яток села – фігура Богородиці 1879 року та пам’ятний знак на честь скасування панщини (1848 рік).

А ще є отакі цікаві надписи:

Вид на Підгорянський монастир з Залав’я:

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)     [info]andy_babubudu

49.255706, 25.698051 Дивитись на мапі Google Maps